Postmenopozal osteoporozda serum osteokalsin düzeyleri
- Tez No: 49720
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS AYDINOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Osteokalsin spesifik olarak osteoblastlarca sentezlenen, kemiğin non- kollajerıöz bir proteinidir. Serumdaki osteokalsin konsantrasyonu osteoblastik fonksiyonu ve kemik turnoverini yansıtır. Serum alkalen fosfataz aktivitesine göre kemik metabolizma indeksini daha spesifik şekilde meydana çıkarır. Yaş, cins ve menapoza bağlı olarak fizyolojik varyasyonlar ile ilgili farklı sonuçlar bildirilmiştir. Farklılığın kısmen, coğrafi ve etnik faktörlere bağlı olabileceği düşünülmüştür. Biz çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına müracaat ederek postmenopozal osteoporoz teşhisi konan 37 hasta ve benzer yaşta 20 sağlıklı kişide (kontrol grubu) serum osteokalsin, alkalen fosfataz, kalsiyum ve fosfor düzeylerini araştırdık. Hasta ve kontrol grubunda tüm parametrelerde anlamlı farklılık tesbit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Osteocalcin is a non collagenous protein of the bone matrix spesificially synthesized by osteoblasts. The concentration of osteocalcin in serum reflects osteoblastic function and bone turnover. It has emerged as a more spesific index of bone metabolism than serum alkaline phosphatase activity. Conflicting results have been reported about its physiological variations according to sex, age and menopause. The divergent findings of the studies measuring serum osteocalcin levels in patients with postmenopausal osteoporosis which might be influenced, at least in part, by geographic or ethnic factors. The purpose of this study was to determine the serum levels of osteocalcin, alkaline phosphatase, calcium and phosphorus in 37 patients with postmenopausal osteoporosis and in 20 postmenopausal control subjects. Serum levels of osteocalcin, alkaline phosphatase, calcium and phosphorus were not statistically different in the patients and controls (p>0.05).