Postmenapozal osteoporozlu hastalarda kalsitonin tedavisinin serum osteokalsin düzeyleri üzerine etkisi
The Effect of calcitonin treatment of post menopausal osteoporosis on levels of serum octeocalcin
  1. Tez No: 70616
  2. Yazar: REMZİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Osteokalsin, kemiğin formasyonu sırasında oluşan osteoblastik aktivilenin oldukça spesifik bir göstergesi olduğu düşünülen; bir matriks Gla proteinidir, fakat bugün için biyolojik fonksiyonu tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışma, postmenapozal osteoporoz tedavisinde kullanılan salmon kalsitonin(sCT)'in; serum osteokalsin, atkalen fosfataz, kalsiyum ve fosfor üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. 75 postmenapozal osteoporozlu kadın çalışma kapsamına alındı. Altı ay süreyle, 55 kadına (yaş ortalaması: 61,47± 5,23) i.m. 100 iÜ salmon kalsitonin (ilk hafta hergün, ikinci hafta günaşırı ve daha sonra haftada üç kez); ve 20 kadına (yaş ortalaması: 58,65+6,55) plasebo verildi. Bütün hastalar, hergün; 1gr/gün eriyebilen kalsiyum tableti aldı. Tedavi grubu, başlangıçta bazal osteokalsin değerlerine göre değerlendirildiğinde, 21 hasta (%38,18) yüksek ve 34 (%61,82) hasta normal tumoverii osteoporoza sahipti. Serum osteokalsin değerleri, tüm tedavi grubunda anlamlı olarak bazal değerlerin altına düştüğü halde plasebo grubunda anlamlı değişme olmadı. Yüksek ve normal tumoverii gruplarda elde edilen osteokalsin düzeyleri ayrı ayrı değerlendirildiğinde, yalnızca yüksek tumoverii osteoporoz grubu, bazal değerlere göre; daha anlamlı düşmeler gösterdi. Ayrıca osteokaisin değeri, birinci ayda; yüksek tumoverii grupta, plasebo grubuna göre anlamlı olarak düşmüştü. Serum alkalen fosfataz, kalsiyum ve fosfor değerlerinde bütün gruplarda anlamlı değişiklik yoktu. Elde ettiğimiz sonuçlar, osteokalsinin kemik turnoverinin özgül bir markeri olduğu ve kalsitonin tedavisinin, özellikle yüksek tumoverii osteoporozlu hastalarda daha etkin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
» SUMMARY Osteocalcin is a matrbc Gla protein which is thought to be a highly specific osteoblastic marker produced during bone formation although rts precise biological function continues to be a subject of speculation. This study was planned to investigate the effect of salmon calcitonin (sCT) treatment of postmenopausal osteoporosis on the levels of serum osteocalcin, alkaline phosphatase, calcium and phosphorous. Seventy fıve women with postmenopausal osteoporosis were included in this study. Fifly five vvomen (mean age: 61,47± 5,23) were given 100IU salmon calcitonin i.m. (every day on the first week, other every day on the second week and then three times per week) and twenty women (mean age: 58,65±6,55) were given placebo. Ali subjects took öne soluble tablet of calcium (1000mg) per day. in the treatment group baseline evaluation revealed that 21 (38,18 %) patients had high turnover, and 34 ( 61,82 % ) patients normal turnover osteoporosis as assessed by baseline osteocalcin levels. Serum levels of osteocalcin decreased signifıcantly belovv baseline in the whole sCT group, vvhereas they were unchanged in the placebo group. When osteocalcin levels were analyzed separately, only those with high turnover osteoporosis, showed a more signifıcantly decreased levels below baseline values. At the first month, seruni levels of osteocalcin were signifıcantly lower in the high turnover sCT group than in the placebo group. There were not signiftcant changes in serum alkaKne phosphatase, calcium and phosphorous in ali groups. Our resutts demostrate that, osteocalcin is a specific marker for bone turnover. Calcitonin therapy appears to be paröcularly more effecöve for patients wrflı high-tumover osteoporosis.