Nesnelerin interneti teknolojisine sahip ürünlerin kullanım niyetinin teknoloji kabul modeli kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the intention of using products with internet of things within the context of technology acceptence model
- Tez No: 497216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL FAİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgi teknolojileri ve dijital alanda yaşanan gelişmeler, günlük hayatı kolaylaştıracak yeni birçok uygulamanın da hayatımıza girmesinin önünü açmıştır. Bu yeni uygulamaların kabul edilip kullanılması ya da reddedilmesinin arkasındaki nedenlerin bilinmesi üreticiler bakımından önemlidir. Bu nedenlerin öğrenilebilmesi için pek çok model ortaya atılmıştır. Bu modellerden birisi de teknoloji kabul modelidir. Bu çalışmanın amacı, hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan nesnelerin interneti teknolojisine sahip ürünlerin kullanım niyetinin altında yer alan temel faktörlerin teknoloji kabul modeli ile incelenmesidir. Araştırma evrenini, Düzce ilinde yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi, kolayda örneklem metodu kullanılarak belirlenmiştir. Çevrimiçi anket uygulaması yoluyla elde edilen toplam 453 geçerli veri analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, betimleyici analizler, faktör analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, tutum ve niyet değişkenleri arasından tutum ve niyet arasında güçlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra algılanan fayda ve tutum üzerinde algılanan kullanım kolaylığının, algılanan fayda değişkeninin tutum ve niyet üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information technology and digital arena have opened the way for many new applications that will facilitate everyday life. It is important for producers to know the reasons behind acceptance, use and rejection of these new applications. Many models have been put forward to learn these reasons. One of these models is the technology acceptance model. The purpose of this study is to examine the basic factors behind the intention of using products with internet of things technology that are new to our life within the technology acceptance model. The research population is composed of individuals living in Düzce province. The sample of the study was determined using the convenience sampling method. A total of 453 valid data from the online survey applications was analyzed. The obtained data were analyzed with descriptive analysis, factor analysis, correlation and multiple regression analysis. It is seen that there is a strong correlation between attitude and intention among perceived usefulness, ease of use, attitude and intention variables examined in the study. In addition, perceived ease of use is concluded to have positive and significant effects on perceived benefits and attitudes while the variable of perceived benefit has the same effect on attitude and intention.