Examining the adoption of intention of internet of things in healthcare technology products with innovation diffusion theory and technology acceptance model
Yenilik yayılm teorisi ve teknoloji kabul modeli ile sağlık teknoloji ürünlerinde nesnelerin internetinin kabulü niyetinin incelenmesi
  1. Tez No: 449248
  2. Yazar: MERVE AKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin nesnelerin interneti destekli sağlık teknoloji ürünlerini kabul niyetini etkileyen kritik faktörler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu tez çalışmasında, teknoloji kabul modeli, yeniliklerin yayılma teorisi, teknolojik yenilikçilik, korunma motivasyonu teorisi, kişisel mahremiyet hesaplama teorilerine dayanılarak bütüncül bir model geliştirildi. Bu modelin verisi çevrimiçi bir anket aracı kullanılarak 222'si kadın 201'ü olmak üzere 426 katılımcıdan toplandı. Araştırma modelini analiz etmek ve değerlendirmek için SmartPLS3.2.3 ve XLSTAT 2010 kullanılarak yapısal eşitlik modeli uygulandı. Çalışmada, iki yapısal eşitlik modeli 1) bütüncül model 2) cinsiyete göre gruplanmış model incelendi. Bütüncül modelin sonuçlarına göre; bireyler nesnelerin interneti destekli sağlık teknoloji ürünlerini kabul etmesini etkileyen unsurlar: tutum, algılanan avantaj, imaj, algılanan kullanım kolaylığıdır. Cinsiyete göre gruplanmış modelin değerlendirildiğinde erkeklerde algılanan avantajın algılanan kullanım kolaylığı üzerine daha fazla etkisi vardır. Kadınlar için de denenebilirlik ve uyumluluğun algılanan kullanım kolaylığına daha fazla etkisi vardır. Nesnelerin interneti destekli sağlık teknoloji ürünlerine uyum niyeti açıklanırken; kadınlara kıyasla erkekler için imaj, algılanan kişisel mahremiyet riski, algılanan hassasiyet daha fazla etkiye sahiptir. Bütüncül modelde teknolojik yenilikçilik algılanan kullanım kolaylığını açıklamada anlamlı bir etkiye sahip olmasa da kadınlara kıyasla erkekler için teknolojik yenilik algılanan kullanım kolaylığı üzerine daha fazla etkiye sahiptir. Kadınlara kıyasla erkekler için algılanan kullanılabilirliğin, uyum niyetine yönelik tutumu açıklamak için daha fazla etkisi vardır. Bu çalışma, geleceğin teknolojisi nesnelerin interneti sağlık ürünlerine adaptasyonunu çeşitli teori ve modelleri temel alınıp geliştirilerek davranışsal açıdan inceleyen ilk çalışmalardan biridir. Çok yakın bir zamanda, geleceğin interneti IPV6'ya geçiş çok hızlı bir şekilde olacaktır. Bu gelecek 10 yıl içerisinde internetin icadından sonraki en büyük dijital devrim olacağı anlamına gelmektedir. Pazara herhangi yeni bir teknoloji ürünü çıkartmadan önce, günlük rutinlerinde bu ürünleri kullanacak insanlar için kolaylaştırıcı faktörlerin neler olduğunu araştırmak faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship among critical factors affecting the individuals' intention to adopt internet of things (IoT) products in healthcare. An integrated model was developed based on technology acceptance model (TAM), innovation diffusion theory (IDT), technological innovativeness (TI), protection motivation theory (PMT), and privacy calculus theory (PCT). The model was tested with 426 respondents by using online survey tool. 222 out of 426 respondents were female and 204 out of 426 respondents were male. To analyze and evaluate the research model, structural equational model (SEM) method was employed by using SmartPLS 3.2.3 and XLSTAT 2010. 2 structural models were tested for 1) complete model 2) gender grouped model. Based on the results of complete model; individuals' decision to adopt IoT healthcare technology products is affected by attitude (AT), perceived advantage (PA), image (IM) and perceived ease of use (PEOU). As for the gender grouped model evaluation; the results show that for female group, compatibility and trialability have more impacts on PEOU whereas for male group, perceived advantage has more impacts on PEOU. In explaining adoption intention to using IoT healthcare products, variables of IM, perceived privacy risk, perceived vulnerability have more impacts for male group compared to female group. Compared to female group, for male group, TI has more impact on perceived usefulness (PU) whereas it is insignificant to explain perceived usefulness in the complete model. To explain attitude towards adoption intention, PU has more impact for male group when comparing with female group. This study is among the first to investigate adoption of future technology“internet of things”products in healthcare from behavioral perspective by developing based on various theories and models. In very near future, the transition of IPV6 (Internet Protocol Version 6), future of the internet, is going to be in a very fast manner. This means that more or less in 10 years there will be the biggest revolution after invention of the internet,“digital revolution”. Before launching any technology into the market, it should be researched facilitative factors for the people who are going to use in their daily routine.