Maden Deresi'ndeki yerel halkın kırsal turizme olan tutumunu belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining attitudes of local people on rural tourism in mine creek
- Tez No: 497239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER MESCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kırsal turizm, kırsal bölgedeki doğal ve kültürel kaynaklarımızı tüm dünyaya tanıtırken aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkı sağlamaktadır. Ancak beklenen faydaların gerçekleşebilmesi için kırsal turizmin olmazsa olmazlarından olan yerel halkın desteğinin alınması çok önemlidir. Bu araştırmada da Maden Deresi Yöresindeki yerel halkın turizme karşı tutumlarının ne yönde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaca ulaşmak için öncelikle konuya ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde ise, bilimsel araştırmalarda sıkça kullanılan veri toplama yöntemlerinden anket tekniği tercih edilmiştir. Araştırmada Emiroğlu (2013)'nun kullanmış olduğu ölçekten faydalanılmıştır. Anket iki bölümden oluşmakta olup birimci bölümde 5 adet demografik soru bulunmakta, ikinci bölümde 5' li Likert Ölçekli 19 adet kapalı uçlu soru önermesi yer almaktadır. Araştırma verileri SPSS Paket Programı yardımı ile analiz edilmiş ve ulaşılan bulgular literatürden faydalanarak yorumlanmıştır. Yerel halkın kırsal turizme olan tutumunu tespit etmek için anket formundaki kırsal turizm hakkındaki ifadelerle ilgili frekans (ortaya çıkma sıkılığı) t-testi, one-way anova testi, ve açımlayıcı faktör analizinden faydalanılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucu kırsal turizm tutumunu oluşturan üç boyutta toplam 17 ifade yer almaktadır. Ekonomik boyut 7, sosyo kültürel ve çevresel boyut da 5 ifadeden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada elde edilen bulgulardan; yerel halkın turizm faaliyetlerinin ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel boyutuna olan tutumunun olumlu yönde olduğu anlaşılmıştır. Ancak yerel halkın doğal çevrenin ve kültürel yapının bozulacağı yönünde endişeler taşıdığını da belirtmek gerekir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda yerel halkın bazı demografik özellikleriyle turizm faaliyetlerinin boyutları arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural tourism introduces our natural and cultural resources in rural areas to the whole world according to the conditions of the concept of sustainability.It also contributes to the development of the region.However, the support of the most important part of the rural tourism which is the local people is necessary for rural tourism in order to expected benefits to be realized.In this study, it was aimed to determine the attitude of the local people in Maden Stream Region towards the tourism. In order to reach the aim, firstly literature search was made. In the application part of the research, survey technique was used from the data collection methods frequently used in scientific researches.The scale used by Emiroğlu (2013) was utilized in the research.The questionnaire consists of two parts. there are 5 demographic questions in the first section and 19 closed-ended questions in Likert Scale with 5 options in the second section. The data of the study were analyzed with the SPSS Package Program. The findings were interpreted by using literature. The percent, frequency (occurrence frequency) t-test and descriptive factor analysis were used in the survey to determine the attitude of local people in rural tourism. Made exploratory factor analysis is located a total of 17 phrases in three dimensions, forming the attitudes of rural tourism. Economic dimension consist of 7 terms, socio-cultural and environmental dimension consist of 5 terms. The findings obtained from the survey: it is understood that the attitude of local people towards to the economic, socio-cultural and environmental dimension of the tourism activities are positive. However, it should be noted that the local people are concerned about the natural environment and the cultural structure to deteriorate. In addition,as a result of the analyzes made, it has been found that there are significant differences between the demographic characteristics of local people and the dimensions of tourism activities