Obezite hastalarında aleksitimi ve öfke ifade tarzının incelenmesi
Alexithymia and anger expression style in obesity patients
- Tez No: 497246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı obez ve obez olmayan bireylerde alektisimi, sürekli öfke ve Öfke ifade tarzlarının farklılaşmasının incelenmesidir. Araştırmadaki temel amaçlardan bir tanesi olarakta obez bireylerde alekstiminin sürekli öfke ve öfke ifade tarzları üzerindeki yordayıcı etkisinin incelemektir. Ayrıca çalışmada demografik faktörlere göre obez bireylerin alekstimi, sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının farklılaşması test edilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda araştırma 70 obez ve 70 obez olmayan bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare Testi, Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen farklılık tersleri sonucunda obez bireylerin aleksitimi, duyguları tanımlama zorluğu, duygular ifade etme zorluğu, dışa vuruk düşünce, sürekli öfke, kontrol altına alınmış öfke, dışa vurulan öfke ve içte tutulan öfke düzeylerinin obez olmayan bireylere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen ilişkisel testler sonucunda ise obez bireylerin sürekli öfke düzeylerinin duyguları ifade etme zorluğu tarafından yordandığı; kontrol altında alınmış öfke düzeylerinin duyguları ifade etme zorluğu ve dışa vuruk düşünce tarafından yordandığı; dışa vurulan öfke düzeylerinin duyguları ifade etme zorluğu tarafından yordandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the differentiation of the forms of social, anger and anger expression in obese and non-obese women. One of the main objectives of the study is to examine the predictive effect of aleksin on persistent anger and anger expression styles in obese women. In addition, it was aimed to test the differentiation of the alekstimi, continuous anger and anger expression styles of obese women according to the demographic factors in the study. In this context, the research was conducted with the participation of 70 obese and 70 non-obese women. Toronto Alexithymia Scale and Continuous Anger and Anger Expression Scale were used in the data collection phase of the study. Chi-square test, Independent samples T-test, ANOVA, Correlation analysis and Regression analysis were used in the analysis of the data. Differences in the research revealed that obese women had higher levels of alexithymia, difficulty in defining emotions, difficulty in expressing feelings, outbursts of thought, constant anger, controlled anger, outburst anger and internal anger levels compared to non-obese women. As a result of the relational tests conducted in the research, the persistent anger levels of obese women are predicted by the difficulty in expressing emotions; the level of anger taken under control is predicted by the difficulty of expressing emotions and outrageous thought; outburst levels of anger were predicted by the difficulty of expressing emotions.