Sivil havacılıkta uygulanan motivasyon yöntemlerinin kabin memurlarının performansına etkisi
The effects of motivation methods used in civil aviation performance of cabin attendants
  1. Tez No: 497245
  2. Yazar: DAMLA İŞBİTİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, sivil havacılık sektörünün niteliği temelinde, kabin memurlarının motivasyon durumlarının süreç içerisindeki durumu değerlendirilmektedir. Bu şekilde de sivil havacılıkta uygulanan motivasyon yöntemlerinin kabin memurlarının performansına etkileri araştırılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü, sivil havacılık sektörü ve sektör içerisindeki motivasyon çalışmalarıyla ilintilidir. Bu sayede sektörün genel olarak motivasyon algısı araştırılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, sivil havacılık sektöründe kabin hizmetleri ve kabin memurluğuyla ilgilidir. Çalışmanın son bölümünde ise bir havayolu şirketinde kabin memuru olarak görevli 375 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir anket çalışması söz konusudur. Bu anket çalışmasıyla, sivil havacılıkta uygulanan motivasyon yöntemlerinin kabin memurlarının performansına etkilerinin düzeyi incelenmektedir. Sonuç olarak, araştırmada, motivasyonun kabin memurları açısından, olumlu düşünmek ve olumlu davranmak açısından son derece önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on the quality of the civil aviation sector, the situation of the motivation situation of cabin officers is evaluated in the process. In this way, the effects of the motivation methods applied in civil aviation on the performance of cabin officers are being investigated. The first part of the work is related to the civil aviation sector and the motivation work within the sector. In this sense, the motivation perception of the sector in general is being investigated. The second part of the work concerns cabin services and cabin crew in the civil aviation sector. In the last part of the study, there is a questionnaire survey of 375 people serving as cabin attendants in an airline company. With this survey study, the level of the effect of the motivation methods applied in civil aviation on the performance of cabin officers is examined. As a result, in the survey, it has been found that motivation is extremely important in terms of the cabin attendants in terms of positive thinking and positive behavior.