Pierre Rode 24 Kapris üzerine bir inceleme
A study on the 24 Caprices by Pierre Rode
  1. Tez No: 497250
  2. Yazar: EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN SÜMBÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı, Pierre Rode'nin keman için yazmış olduğu 24 Kapris'in her birini sağ el-sol el teknikleri, konumlar, nüans terimleri, bölümler, tonlar, ölçü sayıları ve ritim kalıpları bakımından analiz etmek ve eseri seslendirecek olan keman öğrencilerine seslendirme aşamalarına ön hazırlık yapmalarını sağlayıcı kaynak sunmaktır. Araştırmanın evrenini Pierre Rode'nin Keman İçin 24 Kapris isimli eseri, örneklemini ise bu eser içerisinde yer alan 24 etüt oluşturmaktadır. Pierre Rode'nin Keman İçin 24 Kapris isimli eseri belli kavram ve temalar çerçevesinde biçimlendirilmiş, analiz edilme sürecine hazırlanmıştır. Tarama modeli kullanılmış olan araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bu bağlamda Pierre Rode'nin Keman için 24 kapris isimli eseri, alt problemlerle sınıflandırılmış ve bu alt problemler ışığında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Pierre Rode'nin“keman için 24 kapris”isimli eseri içerisindeki etütlerde yer alan sağ el (yay) teknikleri, sol el teknikleri, kullanılan konumlar, etütlerin, bölümleri, nüans terimleri, tonları, ölçü sayıları, sus işaretleri ve eser içerisindeki ritim kalıplarını içeren unsurlar kendi içerisinde genel olarak ifade edilmiştir. Öğrencilerin çalmak üzere aldıkları etütleri bu unsurları gözeterek, çalışmalarının müzikal ve teknik becerileri geliştirmede etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective of the study is to analyze each of 24 caprices by written by Pierre Rode in terms of right and left hand techniques, situations, nuance terms, parts, tunes, number of measures and rhythm patterns and to provide the source for the violin students, who will play the work, to make preparation for the vocalisation stages. Universe of the study is composed of Pierre Rode's work, 24 Caprices for the violin while the sample includes 24 etudes written in in this work. The work 24 Caprices for the violin work by Pierre Rode was shaped under certain concepts and themes and prepared for the analysis process. Data obtained from the study using review model was analysed through the content analysis methods. Within this context, the work 24 Caprices for the violin work by Pierre Rode was clustered according to sub- problems and analysed in the light of these sub-problems. As the result of the study, issues in the work 24 Caprices for the violin work by Pierre Rode were taken into consideration in the study including right (string) and left-hand techniques, situations used, parts of etudes, nuance terms, tunes, and the number of measures, rests and rhythm patterns in the work. It is though that etudes student took to play may be effective in the development of their musical and technical skills when they work considering these issues.