Pierre Desire Guillement ve akademisi
Pierre Desire Guillement and his academy
- Tez No: 132820
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
ÖZET Pierre Desire Guillemet, Osmanlı İmparatorluğu'nda 18. yüzyılın başlarından itibaren belirginleşen batılılaşma sürecinin hız kazandığı Tanzimat Dönemi'nin ikinci padişahı olan Abdülaziz'in saltanatı sırasında İstanbul'a gelerek, yaşamının sonuna kadar burada kalmış bir Fransız ressamıdır. Sanatçı, 1827 yılında Lyon'da dünyaya gelmiştir. Lyon'daki Güzel Sanatlar Okulu'nda ilk sanat eğitimini aldıktan sonra, Paris'e gitmiş ve neoklasik üslubuyla dini konulu resimler ile portrelerde uzmanlaşmış görünen Hippolyte Flandrin'in öğrencisi olmuştur. Archives Nationales'de yer alan bir grup sipariş ve atıf belgesinden anladığımıza göre, Guillemet 1850'lerin ortalarından, 1860'ların sonlarına kadar zamanın Fransız hükümetinden aldığı çeşitli siparişler üzerine bazı kopya eserler üretmiştir. Bu siparişler içinde, F. Xaver Winterhalter'in III. Napoleon'u ve İmparatoriçe Eugenie'yi ayakta betimlediği resmi portrelerinin yanı sıra, Eugene Ronjat ile birlikte gerçekleştirdiği T. Gericault'un“Medusa Salı”olarak tanınan resminin bir kopyası da bulunur. Sanatçı, ayrıca yaşamının Fransa'da geçirdiği bu ilk döneminde, bir kısmı resmi ve özel siparişler sonucunda olmak üzere, portre ve tarihsel-dini konulu özgün eserler de üretmiştir. Guillemet, 1857 yılından itibaren, Paris Salon sergilerine katılmış ve Fransız sanat ortamında görece tanınan bir isim kazanarak siparişlerinin sayısını arttırmıştır. Sanatçının bu döneme ait bildiğimiz eserleri, kronolojik olarak“Küpid'in Zaferi”,“Magenta zaferinin Naiplik Konseyi'ne duyurulması”,“Claude Bernard”portresi ve“Azize Blandine'in şehit edilmesi”dir. Pierre Desire Guillemet, 1863 yılında resmi bir görevle Türkiye'ye gönderildikten sonra, Sultan Abdülaziz'in, biri ayakta biri at üzerinde olmak üzere portrelerini yapmıştır. 1870'li yıllarda, sanatçı, Abdülaziz'in ayakta portresinin başka bir kopyasının yanı sıra, Osmanlı Sarayı'nın hareminden kadınları gösteren eserler de üretmiştir. Sanatçının bildiğimiz son eseri ise, II. Abdülhamid'i olasılıkla saltanatının ilk yıllarında betimleyen portresidir.11 Guillemet'nin temelde tarihsel ve portre konularındaki eserlerinden yola çıkarak üslubunu değerlendirdiğimizde, romantizmden izler taşıyan, temelde neoklasik ve akademik bir yaklaşımı yansıttığını söylemek mümkün olmaktadır. Pierre Desire Guillemet, eşiyle birlikte, İstanbul'da yeni gelişen sergileme etkinliklerinde yer almış ve 1873'te Şeker Ahmet Paşa tarafından düzenlenen topluma açık ilk sergiye katılmıştır. Dönemin Osmanlı sanat ortamında bu ilk sergilerin de katkısıyla oluşan yeni talebi değerlendiren Guillemet, Türkiye'ye geldiğinden beri tasarladığı güzel sanatlar okulu kurma projesini hayata geçirmiştir. Böylelikle sanatçı, 1874 yılında, padişahın da desteğiyle Pera'da Desen ve Resim Akademisi adında bir güzel sanatlar okulu kurmuştur. Eşi Mme. H. Guillemet'yle birlikte yönettikleri okulun eğitim programında, ipek endüstrisine tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlayan ve Lyon'daki Ecole Nationale des Beaux-Arts'dan etkiler bulmak mümkün olmaktadır. Üç ya da dört sene faaliyet gösteren Desen ve Resim Akademisi öğrencilerinin eserleri, bu dönemde düzenlenen bazı sergilerle toplumun değerlendirilmesine sunulmuştur. Osmanlı Devleti'nin eğitim alanındaki batılılaşma çabalarıyla birlikte yaşanan tüm gelişmelerin yanında; mesleki okulların kurulması, sanayileşme ve sanat eserine yönelik ilgi ve talebin artmasına paralel olarak, batılı anlamda kurumsallaşmış sanat eğitiminin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, Abdülaziz döneminde tasarı olarak başlayarak II. Abdülhamid döneminde gerçekleştirilmeye çalışılan bir girişim, müdürlüğünde ve resim bölümünün başında Guillemet'nin bulunduğu bir“Sanayi-i Nefise Mektebi”kurmaya yönelik olmuştur. Pierre Desire Guillemet'nin, Avrupa ve Osmanlı olmak üzere iki ayrı kültürle, gelenekselin moderne dönüşüm evresindeki ilişkileri bağlamında ortaya koyduğu tüm bu sanatsal etkinlikleri, çağdaş Türk sanatı tarihinde kalıcı etkileri olan katkılar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Pierre Desire Guillemet is a French painter, who came to İstanbul during the reign of Abdülaziz, the second sultan of Tanzimat Period in which westernization process in the Otoman Empire that started to become evident since the early 18th century gained speed where he lived until his death. The artist was born in Lyon, in 1827. After his first artistic education at the School of Fine Arts in Lyon, he went to Paris and became a student of Hippolyte Flandrin who seems to be specialized on religious themes and portraits with his neoclassical style. According to a group of documents of commission and attribution being conserved at Archives Nationales, from mid 1850's up to the end of 1860's, Guillemet produced some copy works due to the commissions of the French government of the time. Among these commissions, besides the copies of official portraits by F. Xaver Winterhalter, depicting Napoleon III and Empress Eugenie standing; there is also a copy of the painting by T. Gericault which is known as the“Raft of Medusa”which he executed together with Eugene Ronjat. In addition, at this period of his life in France, the artist also produced orijinal paintings consisting of historical- religious themes and portraits, some of which were due to official and private commissions. Since 1857, Guillemet took part in the Paris Salon exhibitions and by obtaining a relatively known name in French art milieu, he increased his commissions in number. Belonging to this period, the artist's works that we know are, in chronological order,“Triumph of Cupid”,“The Announcement of the Victory of Magenta to the Council of Regency”, portrait of“Claude Bernard”and“Martyrdom of Saint Blandine”. After Pierre Desire Guillemet was sent with an official mission to Turkey in 1863, he executed portraits of Sultan Abdülaziz, one with a standing figure and the other on horseback. In 1 870's, the artist executed another copy of the portrait of Abdülaziz standing, as well as paintings showing women from the harem of the Otoman Palace. The artist's last work that we know is depicting Abdülhamid II probably at the early years of his reign.IV Considering the syle of Guillemet's works, consisting mainly of historical and portrait themes, it is possible to say that they reflect an approach basicly neoclassical and academic with traces of romanticism. Pierre Desire Guillemet, together with his wife, took part in the newly improving exhibiting activities in Istanbul, and participated in the first public exhibition, organized by Şeker Ahmet Paşa in 1873. Evaluating the new demand arising with the support of these first exhibitions in the Ottoman art milieu of the time, Guillemet realized his project of establishing a school of fine arts which he had been planning since his arrival to Turkey. Thus, with the support of the sultan, the artist established a school of fine arts at Pera, named the Academy of Drawing and Painting. In the educational program of the school which he directed together with his wife Mme. H. Guillemet, it is possible to find influences from Ecole Nationale des Beaux-Arts of Lyon which aimed to raise designers for the silk industry. The works of the students of Guillemet Academy that had been active for three or four years, were presented to the appreciation of the society through some exhibitions organized in this period. Besides, all the developments brought about by the westernization efforts of the Ottoman State in the field of education; in parallel to industrialization and the increasing interest and demand focusing on works of art, as the foundation of professional schools, emerged the necessity of institutionalized art education in western means. In this context, an enterprise which started as a contemplation in the reign of Abdülaziz and has been tried to realize in the reign of Abdülhamid II, aimed to establish a“School of Fine Arts”in which Guillemet was the principal and the head of the painting department. All these artistic activities that Pierre Desire Guillemet executed in the context of relations with two different cultures, the European and the Ottoman, in the transforming stage of conventional to the modern, made contribution with permanent affects, throughout the history of contemporary Turkish art.