Pierre Rode 24 kaprisin teknik ve müzikal yönden incelenmesi sonucunda edinilen çıktılar bağlamında çalışma önerileri
Practice suggestions with in the context of outputs obtained from the analysis of Pierre Rode's 24 capris in tecnical and musical terms
- Tez No: 585244
- Danışmanlar: PROF. GÜLEN EGE SERTER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; Fransız Keman Okulu'nun önemli temsilcilerinden biri olan ünlü kemancı ve besteci Pierre Rode'un kaprislerinin keman çalımına sağlayacağı faydaları analiz etmek ve alternatif çalışma önerileri sunmak amaçlanmıştır. Ayrıca bu araştırmada günümüzde keman eğitiminde Rode kaprislerin önemli bir yeri olması nedeniyle literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda 24 kaprisin her birinin teknik ve müzikal öğeleri incelenerek çalışma önerileri sunulmuştur. Bunun yanında; kaprislerde yer alan teknik çeşitliliğin yorumculara sağlayacağı katkıya da dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Pierre Rode 24 Kapris'in her birinin konserlerde solo olarak çalınabileceği ve elde edilen çıktılar bağlamında Rode 24 Kapris'in keman yorumcularına öğrencilik ve meslek yaşamlarının tüm zamanlarında fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to analyze the benefits of the caprices of the famous violinist and composer Pierre Rode, who is one of the important representatives of the French Violin School, and offer alternative study suggestions. In addition, in this research, it is aimed to contribute to the literature as Rode caprices have an important place in violin education today. In line with this objective, technical and musical elements of each of the 24 caprices were examined and some suggestions were presented. Besides; the technical diversity in the caprices will also contribute to the violinists. As a result of the research; It has been concluded that each of Pierre Rode 24 Capris can be played solo in concerts and in the context of the outcomes obtained, Rode 24 Capris will benefit the violin performers at all times of his student and professional life.