Kan bankalarında CPDA-1 (Citrate Phosphate Dextrose Adenine) ile saklanan kanlarda allopürinolün lipid peroksidayonu ve biyokimyasal parametrelere etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 49726
  2. Yazar: A. GÖRKEM MUNGAN
  3. Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI- ÖZET Eritrositlerin, banka kanlan içinde metabolizmalarını daha uzun süre devam ettirebilmeleri ve serbest radikal hasarından korunmaları için ; hem kendisi kimyasal bir antioksidan olarak davranabilen, hem de ksantin oksidaz gibi süperoksit radikali üreten bir enzimin inhibitörü olan allopürinolün koruyucu olarak kullanılması incelendi. Bu amaçla bir donörden CPDA-1 içine alman kan, allopürinol eklenmiş ve eklenmemiş olarak ikiye ayrıldı. Başlangıç değerleri allopürinol eklenmeden önce saptandı. Daha sonra 1., 3., 7., 14., 20., 28. ve 35. günlerde her iki kanda da lipid peroksit (Malondialdehit = MDA), redükte glutatyon (GSH), kan gazlan (pC02, p02), pH, Na+, K+, îf-GT ve LDH ölçümleri yapıldı. Sonuçlar tablo ve grafiklerle değerlendirildi. Allopürinol eklenmiş kanda MDA düzeyleri stabil iken ; eklenmemiş kanda 35. günde ilk güne göre belirgin artış saptandı (% 113.38). GSH düzeylerinde ise her iki kanda da ilk güne göre azalmanın olduğu izlendi (% 81.32 ve % 80.12). Na+ her iki kanda da gittikçe azalırken (% 10.12) ; K+ (% 733.33 ve % 700 oranında) arttı. pH, pC02 ve p02 açısından her iki grupta da önemli bir değişim gözlenmedi. LDH aktivitesinin, önce her iki çalışmada da arttığı, sonra azaldığı gözlendi (% 95.24 ve % 91.43). s- GT enziminin ise allopürinol eklenmemiş grupta arttığı ; oysa allopürinol eklenen kanda azaldığı izlendi (% 95.83). Allopürinolün lipid peroksidasyonundan koruyucu etkisinin, antioksidan özelliğinden mi yoksa, eritrosit metabolizmasında başka yollardan mı olduğu konusunda daha ileri çalışmalar gerektiği kanısına vanldı. 60
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Allopurinol ; a chemical antioxidant and an inhibitor of xanthine oxidase which is an enzyme producing superoxide radicals, was administered in blood in order to investigate its effect as a preservative. Blood from a healthy donor taken into CPDA-1 was separated into two, one treated and the other not treated with allopurinol. Measurements of lipid peroxide (Malondialdehyde/MDA), reduced glutathione (GSH) blood gases (pC02, PO2), pH, Na+, K+, tf-GT and LDH were performed on the days 1, 3, 7, 14, 20, 28 and 35 of storage. MDA levels were stable in allopurinol treated blood where a remarkable increase was observed in blood not treated with allopurinol at the end of the storage period in respect to the first day. Both samples showed a decrease in GSH levels (81.32 % and 80.129 %}Na+ and K+ were inversely correlated with each other with an increase in and a decrease in Na+, pH, pCÛ2 and p02 remained unchanged where a slight increase in pC02 and a slight decrease in p02 were observed. In both samples LDH activity increased and decreased again, the peak being higher in allopurinol treated group. The activity of y-GT decreased in blood samples with and without allopurinol treatment. It has been concluded that further studies should be performed in order to investigate the protective effect of allopurinol for its usage as a preservative in blood banks. 61