Karaciğer sirozuna bağlı portal hipertansiyonlu hastalarda gastrik mukozal hekzozamin düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 49727
  2. Yazar: KAMER ASLANMİRZA
  3. Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI- ÖZET Bu çalışma karaciğer sirozuna bağlı portal hipertansiyonda, gastrik mukozal mukus miktannm göstergesi olan heksozamin düzeyini saptamak için yapıldı. Bu amaçla daha önce karaciğer sirozu tanısı almış 14 kadın, 16 erkek toplam 30 hasta çalışmaya alındı. Child sınıflandırmasına göre 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubu ise sağlıklı, hiçbir şikayeti olmayan 7 kadın 8 erkek toplam 15 kişi idi. Vaka ve kontrol grubunun antrum ve korpusundan olmak üzere toplam 5 adet biyopsi alındı. Biyopsi örneklerinden Neuhaus ve Letzring tarafından geliştirilen kolorimetrik metodla heksozamin düzeyi tayin edildi. Karaciğer sirozunda gastroduodenal lezyonların artışında, muhtemel faktörlerden birisi gastrik mukus ve mukozal glikoproteinlerin azalmasıdır. Çalışmamız sonucu karaciğer sirozunda mide mukozasında heksozamin düzeyleri 28.073 ± 15.641 mg/g kuru doku ile (p > 0.05) kontrol grubundaki hekzozamin düzeyleriyle karşılaştırıldığında 36.427 ± 14.926 mg/g kuru doku (p > 0.05) anlamlı bir düşüklük bulunamadı. Ama Child sınıflamasına göre gruplandırma yapıldığında Child C'de mide mukazasındaki hekzozamin düzeyleri 11.025 ± 2.108 mg/g kuru doku (p < 0.05) anlamlı derecede düşük bulundu. Çalışmamız sonucu karaciğer sirozunda mide mukazasmda hekzozamin düşüklüğü, istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, ilerlemiş karaciğer yetmezliği bulunan Child C grubunda anlamlı bulunmuştur. 39
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY This study was performed in order to investigate the hexosamine levels, as an indicator of gastric mucosal mucous amount in portal hypertension due to liver cirrhosis. 30 patients of men and women, with liver cirrhosis were taken into study 3 study.Sroups were choosen, according to Child Classification. The control group consisted of 15 healthy patients individuals with no spesific complaints. A total of 5 biopsies were obtained from antrums and corpuses of the study and control groups. Hexosamine levels were determined according to the method, of Neuhaus and Letzring. in liver cirrhosis, öne of the probable factors increasing gastroduodenal lesions is the decrement of gastric mucous and mucosal glycoproteins. We observed no significant differences in gastric mucosal hexosamine contents in the chirrotic patients compared with the results of the control group (28.073 ± 15.641 to 36.427 ± 14.926 mg/g dry weight, p> 0.05). According to Child Classification it has been found mat, in Child C group gastric mucosal hexosamine contents were significantly low in respect to the control group (l 1.025 ± 2.108 mg/g dry weight, p < 0.05). in our study, decreased levels of gastric mucous hexosamine in liver cirrhosis was found to be statistically »nsignificant. However, in the advanced stages of the disease (Child C group), there was a significant decrease in respect to the control group. 40