Diabetli hastalarda plazma faktör 8, TAT 3 ve fibrinojen düzeyleri
- Tez No: 49725
- Danışmanlar: NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
53 ÖZET Diabetes mellitus metabolik ve vasküler bozuklukların birlikte olduğu, kronik kompleks bir hastalıktır. Diabetin kömplikasyonlarıyla, kan koagülabilitesi arasında doğru orantı olduğu düşünülmektedir. Diabetik hastalarda koagülasyon aktivasyonunu incelemek için, Faktör VIII, trombin-antitrombin III kompleks (TAT III), fibrinojen, akti- ve parsiyel tromboplastin zamanı (APTT) ve protrombin zamanını (PTZ) ölçtük. Diabetik hasta grubumuzu (n = 45), mikroalbuminürisi normal sınırda olanlar (Grup 2) (2,6-16,6 mg/gün) (n = 18), mikroalbuminürisi nor malden yüksek olanlar (Grup 3), (16,6-200 mg/gün) (n=19) ve makroalbü- minürisi olanlar (Grup 4) (200 mg/gün'den fazla) (n = 8) olmak üzere üçe ayırdık. Bu üç gruba ait değerleri kendi aralarında ve sağlıklı kontrol gru bu (n = 15) değerleri ile karşılaştırdık. Topladığımız verilerin istatistiksel yorumuna göre, sağlıklı kontrol grubuyla tüm diabetikleri karşılaştırdığı mızda, Faktör VIII aktivitesi (sırasıyla % 102,2±22,7; % 128,4±46,4; p = 0,006), TAT III (sırasıyla 2,9±1,5 pg/L; 17,7±29,6 /{g/L; p = 0,002), fib rinojen (sırasıyla 326,8±35,1 mg/dL; 526,2±165,3 mg/dL p = 0,000), APTT (sırasıyla 36,2±4,1 sn; 48,2±22,3 sn.; p = 0,001) değerleri açısından anlamlı farklar bulduk. Diabetik hasta gruplarını (Grup 2, Grup 3, Grup 4) karşı laştırdığımızda ise sonuçlar Faktör VIII aktivitesi (sırasıyla % 91+32,3;54 % 143±38; % 176±23,6) ve fibrinojen için (sırasıyla 480±214 mg/dl; 518±99 mg/dL; 652±102 mg/dL) anlamlıydı. Çalışmamızın sonunda, diabette koagülasyon aktivasyonunun art tığını ve bunun da vasküler komplikasyonların temelinde yer aldığını öne sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Diabetes mellitus is a chronic, complex illness where metabolic and vascular abnormalities occur together. It is being thought that a direct relationship exists between the complications of diabetes and blood coagulation. We measured Faktör VIII, thrombin-antithrombin III complex (TAT III), fibrinogen, active partial thromboplastin time (APTT) and prothrombin time (PTZ) in order to investigate the activation of coagulation in diabetic patients. We divided our patients (n = 45) into three groups; Group 2 with normal microalbuminuria levels (2,6-16,6 mg/day) (n=18); Group 3 with microalbuminuria levels higher than normal (16,6-200 mg/day) (n=19) and Group 4 with macroalbuminuria (>200 mg/day) (n=18). We have compared the values we obtained for every group, with each other and with the healty control group (n = 15). According to the statistical outcome, the correlation between all of the diabetic patients and the control group of Factor VIII activity (%102,2±22,7; %128±46,4 respectively; p = 0,006), TAT III (2,9±1,5 /Jg/L; 17,7±29,6 /ig/L respectively; p = 0,002), fibrinogen (326,8±35,1 mg/dl;56 526, 2± 165,3 mg/dl respectively; p = 0,000), APTT (36,2±4,1 sec; 48,2±22,3 sec. respectively; p = 0,001) were significantly different. The correlation between the diabetic patient groups (Group 2, Group 3, Group 4) of Factor VIII activity (%91±32,3; %143±38; %176±23,6 respectively) and of fibrinogen (480±214 mg/dl; 518±99 mg/dl; 6521102 mg/dl respectively) were significant. As a result of our investigation we can suggest that the activation of coagulation increases in diabetes and this is one of the main reasons of vascular complications.