Resim sanatında plastik öge olarak doku ve doku-anlam ilişkisi
As picture element texture and texture picture art-relation of meaning
- Tez No: 497261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hazırlanmış olan bu araştırmada plastik bir öğe olarak doku kavramı açıklanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde dokunun tanımı, dokunun özellikleri, dokuların algılanması, doku oluşturma teknikleri, dokunun perspektif etkileri açıklanmış ve doku çeşitleri olarak; doğal doku, yapay doku, güncel doku, optik doku, dinamik doku, taklit doku, kristal doku, geometrik doku ve icat edilen dokulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise batı resminde dokunun plastik yansımaları ve Türk resminde doku imgelemine yer verilmiştir. Bu araştırmada, araştırma doğrultusunda içerik analizinden yararlanılmıştır. Birbirine benzeyen verileri, belirlenmiş olan kavramlar ve temalar çerçevesinde toplamak ve bu verileri okuyucular tarafından anlaşılır bir dilde düzenlemek ve yorumlamak. Araştırmada tanımlanan veriler araştırmacı tarafından açıklanarak ve ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Okuyucuların tabiattaki cisimlerin ve canlıl
Özet (Çeviri)
The concept of tissue as a plastic element has been explained in this prepared research.In the first part , the definition of tissue , the features of tissue, understanding of tissue, perspective effects of tissue have been explained and as variety of tissue, natural tissue, artificial tissue, current tissue, optical tissue, dynamic tissue, imitation tissue, crystal tissue, geometric tissue and invented tissue have been refered . In the second part, plastic reflections of tissue in the Western art and imaginary of tissue in the Turkish art heve been refered. In this research content analysis is used in direction of research.Datas similar to each other , to gather defined concepts and themes in the frame and to organize and interpret this data on a level understood by the readers.The data defined in the study were explained and related by the researcher. It is a research that has been done for the readers to recognize objects in nature , the structures of living things , assimilations , characteristics, to catch the truth. The role and importance of the use of these tissues and structures put forth in history art. To express that is a dominant element of visual expression of many works and It is the work itself by being a complementary element.