Örgüt kültürünün personel güçlendirme ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of organizational culture on empowerment and turnover intention
- Tez No: 497278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Farklı kültürler ile iş yapmanın gerekli olduğu günümüzde işletmelerin, özellikle rekabet avantajı yaratmada ve hedeflerine ulaşmada örgüt kültürü ve personel güçlendirme uygulamalarını dikkate almaları, işletmelere önemli faydalar sağlayacaktır. Örgüt kültürünü, grup üyelerinin davranışlarına yön vermesi ve güçlendirme uygulamalarının bireylerin işe karşı olan tutumlarını etkilemesinden dolayı özellikle birey unsurunun çok önemli olduğu turizm sektöründe bu çalışmanın yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışma, otel işletmelerinin örgüt kültürü tipinin personel güçlendirme uygulamalarını ne yönde etkilediği ve örgüt kültürü tipi ile personel güçlendirme ilişkisinin çalışanların işten ayrılma niyetlerini ne düzeyde etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı çerçevesinde, İstanbul ili Avrupa bölgesinde bulunan beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 300 kişi üzerinde anket yöntemi kullanılarak bilgi toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak istatistik paket programları aracılığıyla faktör, yüzde ve frekans analizleri ile çoklu regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen temel sonuçlar, örgüt kültürü boyutlarından hiyerarşi kültürünün güçlendirme uygulamaları ile negatif bir ilişkiye sahip olduğu, kuralcılık, girişimcilik, açıklık ve gelişim boyutlarının ise personel güçlendirme üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Klan kültürü ile personel güçlendirme arasında ise herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Diğer yandan, kuralcılık, girişimcilik, açıklık, klan ve gelişim kültürlerinin işten ayrılma niyeti üzerinde negatif bir etkiye, hiyerarşi kültürünün ise işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, organizational culture and empowerment practice would make businesses gain considerable benefits, create competitive advantage and achieve their goals. Organizational culture reveals the necessity of applying empowerment in the tourism sector, where the individual element is very important. Because empowerment practices directs the behaviors of group members and affect the attitudes of individuals towards work. In this context, the aim of this study is to determine the effect of organizational culture type of hotel management on personnel empowerment practices and the relationship between organizational culture type and personnel empowerment influence the turnover intention. Within the scope of the survey, information was gathered through questionnaires on 300 people working in five star hotel enterprises in the Istanbul province of Europe. The obtained data were transferred to the computer environment and analyzed by factor, percentage and frequency analyzes and multiple regression and correlation analyzes via statistical package programs. The main results obtained from the research showed that hierarchical cultures have a negative relation with empowerment practices and whereas ruling, entrepreneurship, openness and developmental dimensions have a positive effect on personnel empowerment. There is no relationship between clan culture and personnel empowerment. On the other hand, it was concluded that rule culture, enterprising, openness, clan and development cultures have a negative influence on the turnover intention, and hierarchy culture has a positive influence on turnover intention.