A qualitative analysis of data journalism practice in Turkey
Türkiye'de veri gazeteciliği uygulamalarına yönelik bir nitel araştırma
  1. Tez No: 497288
  2. Yazar: İREM ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Verinin iletişim alanındaki önemi her geçen gün artmaktadır; verinin medyada/haberdeki kullanımı ise veri ile haber üreten veri gazeteciliğidir. Gazetecilik ve medya çalışmaları üzerine yazılmış tezler, akademik makaleler bulunmakta ancak veri gazeteciliği anlamında yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Kaynak sıkıntısı olmasına rağmen veri gazeteciliği alanında çalışmak ve bu kısıtlı alan için literatüre kaynak sunmak önemlidir. Bu araştırmanın öncelikli amacı, iletişim çalışmalarında büyük role sahip veri ve veri kullanımının medya alanındaki durumunu incelemektir. Değişen gazetecilik pratikleri açısından veri gazeteciliğinin payı araştırılmıştır. Konu ile ilgili ortak noktaları ve önemli noktaları belirlemek için veri gazeteciliği eğitimi almış veya eğitim almasa da bu alanda tecrübe edinmiş, editör, freelancer, akademisyen, öğrenci, haber kuruluşlarında yönetici pozisyonunda kişilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve analizler yapılmıştır. Verilen cevaplar ve literatür taraması karşılaştırılarak sonuçlar elde edilmiştir. Bulgular, Türkiye'de veri gazeteciliğinin mevcut durumu, medya ekonomisinin bu alana etkileri ve açık veriye ulaşmadaki zorluklara dair bilgi vermekte ve veri gazeteciliğinin gelecekteki durumuna ilişkin fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of data in the field of communication is increasing day by day; the usage of data in the media/news called as data journalism which produces news with data. There are many theses and academic articles on journalism and media studies, but the studies conducted in the sense of data journalism are limited. Despite resource constraints, it is important to work in the field of data journalism and provide resources for literature which has limited resource. The aim of this study is to examine the data and use of data at media which has a large role in communication studies. In research, the share of data journalism in terms of changing journalistic practices has been investigated. Semi-structured interviews were conducted and analyzed with editors, freelancers, academicians, and managers at news organizations who had data journalism trainings or have experience on the field to determine common and important points on the subject. Results were obtained by comparing the given answers and literature review. The findings provide information about the current state of data journalism in Turkey, the effects of media economy on the field and the diffuculties of reaching the open data and it gives idea of the future status of data journalism.