Türk Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda esasa ilişkin kabul edilemezlik sebepleri
Inadmissibility based on the merits in the individual application to the Turkish Constitutional Court
  1. Tez No: 497304
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Anayasa Mahkemesine yapılan bir bireysel başvuru bütün şekli kabul edilebilirlik şartlarını taşısa bile Anayasa Mahkemesi yine de bu başvuruyu esasın incelenmesiyle ilgili nedenlerle kabul edilemez bulabilir. 6216 sayılı Kanun'un“Bireysel başvuruların kabul edilebilirlik şartları ve incelenmesi”kenar başlıklı 48. maddesinin (2) numaralı fıkrası;“Mahkeme, Anayasanın uygulanması ve yorumlanması veya temel hakların kapsamının ve sınırlarının belirlenmesi açısından önem taşımayan ve başvurucunun önemli bir zarara uğramadığı başvurular ile açıkça dayanaktan yoksun başvuruların kabul edilemezliğine karar verebilir.”şeklindedir. Anayasa Mahkemesi, 6216 sayılı Kanun'un 48. maddesinin (2) numaralı fıkrasına göre açıkça dayanaktan yoksun başvuruların kabul edilemez olduğuna karar verebilir. Anayasa Mahkemesi ayrıca anayasal ve kişisel önemden yoksun başvuruların da kabul edilemez olduğuna karar verebilir. Bu çalışmada, 6216 sayılı Kanun'un 48. maddesinin (2) numaralı fıkrasında belirtilen esasa ilişkin kabul edilemezlik sebepleri Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Even if an individual application meets all the formal admissibility conditions, the Constitutional Court may nevertheless declare it inadmissible for reasons relating to the examination on the merits. Paragraph (2) of Article 48 of Law no.6216 with the side heading of“The conditions and evaluation of admissibility of individual applications”is as follows:“The Court can decide that applications which bear no importance as to the application and interpretation of the Constitution or regarding the definition of the borders of basic rights and freedoms and whereby the applicant has incurred no significant damages and the applications that areexpressly bereft of any grounds are inadmissible”. According to paragraph (2) of Article 48 of the Code numbered 6216, the Constitutional Court can decide on the inadmissibility of applications are manifestly ill-founded. The Constitutional Court also can decide on the inadmissibility of applications which lacks of constitutional and personal importance. In this study, inadmissibility based on the merits that is referred from paragraph (2) of Article 48 of Law no. 6216 shall be examined in light of the decisions of the Constitutional Court.