Kitab-ı Mücerrebât (İnceleme-metin-dizin)
Kitab-i Mücerrebât (Examination, text, concordance)
  1. Tez No: 497305
  2. Yazar: AHMET ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
İnsanın var olduğu her devirde ve her mekânda mevcudiyetini göstermiş olan tıp ilmine ait eserler bizim geleneğimiz içerisinde de mücerrebât akımıyla kendisine yer bulmuştur. Akşemseddin ismi Fatih Sultan Mehmet'in hocası olması, İstanbul'un fethinin manevi mimarı olması veya Bayramiye tarikatının Hacı Bayram Velî'den sonraki mürşidi olması gibi hususlarla ön plana çıkmıştır. Hâlbuki bu veli, âlim, kanaat önderi, mutasavvıf zatın o dönem için ileri seviye sayılabilecek bir tıbbî ilme vakıf olduğu hep göz ardı edilegelmiştir. Akşemseddin –her ne kadar tarihî ve tasavvufî kişiliğinin gölgesinde kalmış olsa da- tıp alanındaki bu çalışmalarıyla gerek tıp âleminin gerekse Türk dili araştırmacılarının göz ardı etmemesi gereken bir şahsiyettir. Kendisi nitelikli bir medrese eğitimi alsa da hayatının her döneminde halkla iç içe yaşayan, halk kültürüne ve diline vakıf olan bir şahsiyettir. Bu eser, dil araştırmacıları için dönemin dil özelliklerini aydınlatmada pek çok fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The works of medical science which has demonstrated it's existence in every age and in every place that humanity exists, has found a place for itself with the stream of“Mücerrebât”in our tradition. The name, Akşemseddin has come to prominence with the issues such as being a teacher to Fatih Sultan Mehmet, being the spiritual builder of Istanbul conquest or being a spiritual teacher of Bayramiye Cult after Hacı Bayram Veli. Nevertheless it has always been disregarded that this Saint, wise, opinion leader and mystic person has an advanced Medical Science knowledge, regarding his era. Akşemseddin, in spite of staying in the shadow of his historical and mystical personality, with his works in the field of medical science, shouldn't be ignored by the medicine world as well as the Turkish language researchers. Even though he had received a qualified madrasah education, he was a man who had lived engaged to public and been aware of folk-literature and folk-language. This work gives several opportunities for the language researchers to illuminate the characteristics of the language of the era.