Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurularda esas aldığı kabul edilmezlik kriterleri
Inadmissibility Criterias Which are Based by Constitutional Court on the Individual Applications
  1. Tez No: 440962
  2. Yazar: LEYLA NUR ODUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsan haklarına saygı ilkesinin öneminin gün geçtikçe artması ile temel hak ve özgürlükler birçok ülkede anayasa yargısı ile güvence altına alınmıştır. Bireysel başvuru ya da bir diğer adıyla anayasa şikâyeti yoluyla bireyler, Anayasa Mahkemeleri ya da eşdeğer kurumlara başvurarak kamu gücü işlemlerine karşı temel hak ve özgürlüklerini savunma imkânı elde etmektedirler. Bu amaçlarla ülkemizde de Anayasa'nın 148. maddesinde 07/05/2010 tarihli ve 5982 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik yoluyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruları inceleme yetkisi verilmiştir.“Anayasa Mahkemesinin Bireysel Başvurularda Esas Aldığı Kabul Edilmezlik Kriterleri”başlıklı bu çalışmada amaçlanan; 23/9/2012 tarihinden itibaren Türk hukuk sisteminde uygulanmaya başlayan bireysel başvuruda kabul edilemezlik nedenlerinin genel hatları ile incelenmesi akabinde bir kabul edilemezlik nedeni grubu olan esasa ilişkin kabul edilemezlik kriterlerinin hem uygulamaya hem de doktrine katkısı olması için bilimsel açıdan incelenmesidir. Tez üç ana bölümde oluşmaktadır. İlk bölümde ana hatlarıyla bireysel başvuru yolundan bahsedilmiş; ikinci bölümde bireysel başvuru usulünde kabul edilebilirlik kriterleri ele alınmış ve son olarak üçüncü bölümde ise esasa ilişkin kabul edilemezlik kriterleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Anayasa Mahkemesinin ilgili konuya ilişkin örnek kararlarına olabildiğince yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the importance of respect for human rights principle is on increase, fundamental rights and freedoms are guaranteed by Constitutional Justice in several countries. Individuals are getting the opportunity to defence their fundamental rights and freedoms against public power acts via individual application or alias constitutional complaint by applying to the constitutional court or equivalent institutions. For these purposes, Constitutional Court is empowered to examine individual applications in our country by the amendment on Article 148 of the Constitution which are amended by the Law dated 07/05/2010 and numbered 5982. After we look through outlined inadmissibility criteria on individual application which has been carried into effect in the Turkish legal system since 23rd September 2012 we aim in this study on“Inadmissibility Criterias Which are Based by Constitutional Court on the Individual Applications”to examine for scientific interest to the inadmissibility criteria based on the merits which is one of the inadmissibility criteria part so as to contribute to both implementation and doctrine. The thesis is composed of three main sections. The individual application has been studied in general terms in the first section. In the second section, admissibility criteria have been explained in procedural grounds for individual application. And finally at the third part, we try to make inadmissibility criteria based on the merits clear. The judgements of the Constitutional Court are given as example in the all related subjects as far as possible.