Kültürel değerler ve insani gelişmişlik düzeyi ile terör suçları arasındaki ilişki
The relationship among cultural values, human development level and terror crimes
  1. Tez No: 497307
  2. Yazar: SELAMİ KOÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Terör, korkutmak, dehşete düşürmek, caydırmak gibi anlamları ifade etmektedir. Terör suçları ise, toplumda genel bir korku ortamı oluşturmak ve belirli bir siyasi amacı elde etmek için sistematik olarak şiddetin kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada bir taraftan konuyla ilgili tanımlara yer verilirken diğer taraftan da konunun kültürel ve insani gelişmişlik boyutu üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, terör suçlarının ortaya çıkışında insani gelişmişlik düzeyi ve kültürel değerlerin etkisinin tespit edilmesidir. Yapılan analizler neticesinde; Hofstede'nin modelinde yer alan altı adet kültürel değer boyutundan sadece ikisi (güç mesafesi ve uzun vadecilik) ile terör suçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Terör suçları ile iki adet insani gelişmişlik düzeyi (eğitim ve gelir) arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki, sağlıkla ise negatif yönde ancak anlamlı olmayan bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, Hofstede'nin kültürel değer boyutları ile insani gelişmişlik düzeyinin terör suçlarının % 15'ini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terror, in general, means to scare, terrify and discourage. The terror crimes are defined as the use of violence systematically to create a general climate of fear in a population and thereby to bring about a particular political objective. In this study, on the one hand the definitions related to the subject are given and on the other hand culture and human development dimensions of the subject are addressed. The aim of this study is to determine the effects of human development level and cultural factors for the emergence of terror crimes. As a result of the analysis made; out of the six cultural values of Hofstede's model only two (power distance and long term orientation) were found to have significant relationships with terror crimes. It was found a moderate significant negative relationship between the two levels of human development (education and income) and terror crimes and a negative but insignificant relationship between health and terror crimes. In addition, it has been found that Hofstede's six cultural values and human development index together explain %15 of terror crimes.