Müsküler egzersizde L-karnitin, dekstroz ve adrenalinin, rat serbest karnitin, glikojen ve laktat düzeylerine etkileri
- Tez No: 49739
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ÜSTDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
78 7. ÖZET L- karnitin, dekstroz ve adrenalinin; serbest kamitin, laktat ve glikojen düzeylerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, yetişkin erkek raflarda yapılmıştır. Çalışmada kullanılan toplam 80 erkek rat önce 4 grubu ayrıldı. Bunlar sodyum klorür verilen ( kontrol grubu, N ), L- kamitin verilen ( K ), dekstroz verilen ( D), adrenalin verilen (A) gruplardır. Daha sonra her bir grup, sendentar yaşam süren ( sedentar gruplar; NS, KS, DS, AS ) ve yüksek yoğunlukta uzun süreli egzersiz yaptırılan ( egzersiz grupları ; NE, KE, DE, AE ) olmak üzere iki alt gruba daha ayrıldılar. Deney sürelerinin bitiminde bütün rat grupları anestezi yapılmadan dekapite edildiler. Daha sonra serum, arka bacak iskelet kası ve beyinde serbest karnitin, plazmada laktat ve arka bacak iskelet kasında glikojen düzeyleri ölçüldü. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde plazma laktat düzeyi artmaktadır. Bu artış, egzersizden üç gün önce karnitin verilmesiyle önlenirken, dekstroz veya adrenalin verilmesi laktat düzeylerini daha da artırmaktadır. Bu durum sedentar yaşamda da aynı etkiyi göstermesine rağmen, dekstroz verilmesinin laktat düzeyine bir etkisi ol mamaktadır. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde serum ve iskelet kası serbest karnitin düzeyleri azalmaktadır. Bu azalma, karnitin ve dekstroz verilerek önlenebildiği halde, ad renalin verilmesi azalmayı daha da belirginleştirmektedir. Sedentar yaşamda ise serum serbest karnitin düzeyleri yine karnitin ve dekstroz verilerek artırılabilidiği halde,79 iskelet kası serbest karnitin düzeyleri sadece karnitin verilerek artmlabilmektedir. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde dekstroz verilmesi, karnitin verilmesine kıyasla iskelet kası serbest karnitin düzeylerini daha fazla artırmaktadır. Beyin ser best karnitin düzeylerine egzersizin, karnitin ve dekstroz verilmesinin herhangi bir etkisi olmamaktadır. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde karnitin verilmesi durumun da, serum serbest karnitin düzeyleri ile beyin karnitin düzeyleri arasında negatif bir ilişki vardır. Dekstroz verilen sedentar kas karnitin düzeyleri ile beyin karnitin düzeyleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Adrenalin verilmesi, beyin karnitin düzeylerini azaltmaktadır. YUkek yoğun luktaki egzersizde ise bu azalma daha da belirginleşmektedir. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde iskelet kası glikojen düzeyleri azalmakta dır. Yüksek yoğunluktaki egzerizlerde ve sedentar yaşamda adrenalin verilmesi, bu azalmayı daha da belirginleştirmektedir.Karnitin ve dekstroz verilmesi ise glikojen düzeylerini artırmaktadır. Dekstroz verilen egzersiz ve sedentar grupların iskelet kası serbest karnitin düzeyleri ile glikojen düzeyleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
80 8. SUMMARY The high-intensity exercise state was associated with a rapid change in muscle carnitine metabolism characterized by a redistribution from free to short -chain acyl- carnitines, and a decrease in free carnitine content and was associated with a rapid change in muscle glycogen characterized by a decrease. Free serum carnitine fractions were increased with L-carnitine supplementation in short high-intensity exercise whi le they remain unchanged in the control group. Glycogen concentration were signifi cantly increased by the carnitine supplement and the carnitine may be an important factor in glycogen synthesis. However no report is available on effect of adrenaline on the levels of serum, brain and skeletal muscle free carnitine and on effect exercise on the levels of brain free carnitine. For this reason, the purpose of the present study is to investigate whether there is any alteration in skeletal muscle concentration of free car nitine and glycogen, free serum and brain carnitine in rats which were treated with L-carnitine, adrenaline, dextrose and high-intensity swimming exercise.81 All Rats were fed rat chow, ad libitum, for several days prior to the experi ment and were untrained during the 3 days prior to exercise and were treated for 3 days with the last injection accuring 24 hours prior to exercise or sacrifice. The plasma was analyzed for lactate by enzymatic method. The serum, brain and skeletal muscle were analyzed for free carnitine using the enzymatic method. The skeletal muscle analysed for glycogen spectrophotometric method. L-carnitine and dextrose treatment caused a significant increase in free serum carnitine while adrenaline treatment caused a significant decrease in free serum carni tine in all axercise groups ( p < 0.01 ).In all exercise and sedentary groups, L-carnitine and dextrose treatment caused increase in muscle glycogen and free muscle carnitine while adrenaline treatment caused a decrease compared to control groups ( p < 0.01 ). In all exercise groups L-carnitine treatment has a more protective effect on the levels of skeletal muscle glycogen than saline treatment. Dextrose therapy to rats pre vented a decrease in free carnitine content of the serum and skeletal muscle. Adrenali ne treatment caused no change in free serum carnitine and adrenaline treatment caused a significant decrease in free serum carnitine in all exercise groups. Carnitine and dextrose treatment caused no change in free brain carnitine compared to control rats in all exercise and sedentary groups. In all exercise and sedentary groups, adrenaline tre atment caused a decrease in free muscle and brain carnitine compared to control gro ups ( p < 0.01 ). Resuls suggest that dextrose has more significant benefit on skele tal muscle free carnitine levels than carnitine in intensity exercises. On the other hand,we suggest that carnitine may be given to acute allergic patiens who are on ad renaline treatment to prevent reduction of carnitine.