Yoğun muskuler egzersizde L-karnitinin sıçan karaciğeri, iskelet kası ve testis dokularına etkileri
The Effects of L-carnitine on liver, skeletal muscle and testis tissues during intestive muscular exercise
  1. Tez No: 69541
  2. Yazar: ÖMER COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KUTLUAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
6. ÖZET L-karnitinin, yoğun muskuler egzersizde; karaciğer, iskelet kası ve testis dokuları üz erine morfolojik etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, yetişkin 80 erkek sıçan üzerinde yapıldı. Çalışmada kullanılan sıçanlar; kontrol, karnitin, egzersiz ve karnitin+egzersiz grupları ol mak üzere 4 eşit gruba ayrıldılar. 10 gün boyunca, sabah enjeksiyonları yapıldıktan sonra yüzme egzersizi yaptırılan sıçanlar, deney sürelerinin bitiminde, anestezi yapılmadan dekapite edildiler. Daha sonra karaciğer, iskelet kası ve testis dokularından örnekler alındı ve uygun histolojik metodlar kullanılarak incelendi. Ayrıca deney gruplarındaki sıçanlarda biyokimyasal açıdan araştırıl mak üzere; serum serbest karnitini, iskelet kası serbest karnitini, iskelet kası glikojeni ve plazma laktat düzeyleri ölçüldü. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde, karaciğer glikojen depolan azaldı. Karnitin verilen gruplarda ise karaciğerde belirgin glikojen granülleri izlendi. Yine karnitin veril meyen egzersiz grubu sıçanlarda, iskelet kası serbest glikojeni oldukça azalırken, karnitin verilen gruplarda bu durum gözlenmedi. 90Yoğun egzersizlerde serum ve iskelet kası serbest karnitin düzeyleri azalmıştır. Buna bağlı olarak iskelet kası morfolojisinde değişiklikler; örneğin kas fibrillerinde düzensizlikler ve bu fibrillerin içine penetre olmuş makrofaja benzer hücreler gözlendi. Serum ve iskelet kası serbest karnitin düzeylerinin azalması ve iskelet kası morfolojisi üzerinde oluşan olum suzluklar, karnitin verilmesiyle önlenebildi. Yüksek yoğunluktaki egzersizlerde plazma lak- tat düzeyi artmıştı ve belki de bu durum iskelet kası morfolojisinin bozulmasına katkıda bulunmaktaydı. Egzersizden önce karnitin verilmesi, plazma laktat düzeyinin artışını önledi. Karnitin uzun zincirli yağ asitlerinin, mitokondriye girmesini sağlayarak oksidasyo- nunu arttırdığından dolayı, sperm metabolizmasına da katkıda bulundu. Karnitin verilmesi seminifer tübül lümeninde spermium miktarını arttırdı. Karnitin verilen gruplarda mitoz geçiren spermatogonium oranı, diğer gruplara göre anlamlı olarak arttı. Ayrıca Leydig hücrelerinin sitoplazmalarında granül artışı ve daha parlak, eozinofililik boyanma gözlendi. 91
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was carried out on 80 male adult rats to investigate the morphologic effects of L- carnitine on liver, skeletal muscle and testicular tissues during intensive musculer exercise. The rats used in this study were divided into 4 equal groups called control, carnitine, exercise and carnitine+exercise groups. The rats undergone swimming exercise after morning injections for ten days were decapitated without being anaesthetized after the experiment. After that, samples were taken from livers, skeletal muscles and testicular tissues and examined using routin histologic methods. In addition, free serum carnitine, skeletal muscle free carnitine, skeletal muscle glycogen and plasma lactat levels of the rats were measured to investigate biochemically. In high-intensity exercises, liver glycogen reservoirs decreased. However; In the groups given carnitine, considerable glycogen granules were seen in liver. While in the rats in the exercise group not given carnitine skeletal muscle free glycogen decreased highly, no decrease was observed in the groups given carnitine. 92In intensive exercises, the levels of serum and skeletal muscle free carnitine decreased. As a result of this, some changes in the morphology of skeletal muscle, such as irregularities in the muscle fibrils and cells similar to macrophage penetrating into these fibrils, were observed. The decrease in the levels of serum and skeletal serum free carnitine and the problems to the morphology of skeletal muscle were prevented by giving carnitine. The plasma lactat levels in high-intensity exercises increased and it was possible that this increase led to the deformation of the skeletal muscle morphology. Giving carnitine prior to the exercise stopped the increase in plasma lactat levels. Since carnitine enables long-chain fatty acids to enter mitochondria, it increased oxidation and therefore, contributed to the sperm metabolisma in our study. Giving carnitine increased the amount of spermium in seminifer tubul lumens. In the groups given carnitine, the rate of spermatogonium experiencing mitosis increased meaningfully compared with other groups. It was also observed that there was an increase in granule in Leydig cell stoplasmas and a brighter and eosinophilic stain. 93