Bronşektazili hastalarda solunum fonksiyon ve kardiyopulmoner egzersiz testleri
Pulmonary Function and Cardiopulmonary Exercise Tests in Patients with bronchiectasis
- Tez No: 272211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bronşektazi, proksimal ve orta çaplı bronşların, duvarlarındaki muskuler ve elastik komponentlerin zayıflaması ve yıkımına bağlı geri dönüşümsüz kalıcı genişlemesidir. Akciğer absesi, hemoptizi, amiloidoz, büyüme gelişme geriliği, solunum yetmezliği gibi birçok komplikasyona yol açabilir. Kardiyopulmoner egzersiz testleri (KPET), bir bütün olarak solunum sistemini, kardiyovasküler sistemi, oksijen taşıyıcı sistemi ve dokulardaki metabolik aktiviteyi değerlendirmeye imkân verir. KPET ile bronşektazili hastaların daha iyi değerlendirilebileceğini düşünerek bronşektazili hastalar ile sağlıklı gönüllülerin egzersiz kapasitelerini ve egzersiz parametrelerini değerlendirmek üzere bu çalışmayı planladık.Toplam 28 bronşektazili hasta ve 20 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların tomografileri bronşektazi ağırlığı ve yaygınlığına göre değerlendirildi. Ağırlık skorlaması ve yaygınlık skorlaması olmak üzere iki farklı radyolojik skorlama sistemi kullanıldı. KPET testi ile Oksijen uptake (VO2), Karbondioksit üretimi (VCO2), Solunum değişim oranı (RQ, RER), Anaerobik eşik (AT), Kardiyak ritim(HR), Oksijen pulse (O2 Pulse), Dakika Ventilasyonu (VE), Maksimum istemli solunum (MVV), Solunum rezervleri ölçüldü.Bronşektazili hastalar ile sağlıklı gönüllülerin KPET sonuçlarını karşılaştırdığımızda egzersiz süresi, iş yükü (work rate), VO2 (ml/kg/dk), VCO2(L/dk), O2 pulse, solunum rezervi VE ve dinlenme halindeyken RQ (RQ recovery) çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak farklı bulduk. Yaygınlık ve ağırlık skoru ile iş yükü, VO2, VCO2, O2 nabız ve diğer bazı parametreler arasında anlamlı korelasyonlar bulundu.Sonuç olarak kardiyopulmoner egzersiz testlerinin bronşektazili hastalarda fonksiyonel değerlendirme yapabilmek için spirometrik testlere ek olarak bronşektazinin neden olduğu solunumsal ve fiziksel kısıtlamaların belirlenmesinde kullanılabileceği kanaatindeyiz.Anahtar Kelimeler : Bronşektazi, egzersiz, test, kardiyopulmoner, spirometri
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis, forms as a result of weakening and destruction of muscular and elastic components of bronchial walls is irreversible permanent dilatation of the proximal and mid-sized bronchial tubes. It may cause many complications such as lung abscess, hemoptysis, amyloidosis, growth retardation, and respiratory failure. Cardiopulmonary exercise testing (CPET), allows evaluating respiratory system, cardiovascular system, oxygen delivery systems and the metabolic activity in the tissues. We planned this study to evaluate exercise capacity and exercise parameters of patients with bronchiectasis and healthy volunteers by Cardiopulmonary exercise testing28 patients with Bronchiectasis and 20 healthy people, were included in to the study. Their computed tomographies of the patients were examined to determine the severity and extension of ct findings. Two radiological scoring systems, severity and extension scoring were used. Oxygen uptake (VO2), carbon dioxide production (VCO2), respiratory exchange ratio (RQ, RER), anaerobic threshold (AT), cardiac rhythm (HR), oxygen pulse (O2 Pulse), minute ventilation (VE), maximum voluntary breathing (MVV), respiratory reserve were measured by CPET.We compared the CPET results of the patients with bronchiectasis and healthy volunteers and we found that work rate, VO2 (ml / kg / min), VCO2 (L/min), O2 pulse, respiratory reserve, VE, and RQ recovery was statistically different between groups. Signifcant correlations were found among severity scores, extension scores, and work rate, VO2, VCO2, O2 pulse and some other parametersIn conclusion, we thought that cardiopulmonary exercise testing in addition to spirometric testing, can be used to determine functional and physical limitations caused by bronchiectasisKey words : Bronchiectasis, exercise, test, kardiopulmonary, spirometry