İktidarın görsel repertuarı: Lider kültünün inşasında Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları (1912-1951)
The visual repertoire of power: The photographs of Mustafa Kemal Atatürk in the construction of the leader cult (1912-1951)
- Tez No: 497398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR ADADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatta olduğu yıllar boyunca fotoğrafları süreli yayınlarda ve kamusal alanlarda dolaşıma girmiştir. Çeşitli mecralarda tekrar tekrar dolaşıma giren bu fotoğraflar, lider kültünün inşasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu yıllarında ve özellikle de Milli Mücadele yıllarında dolaşıma giren fotoğraflarından başlayarak, ülkenin lideri olarak konumunun pekiştiği Cumhuriyet yıllarında dolaşıma giren görselleri inceler ve kamu kurumlarına ve resmi dairelere asılacak portrelerle ilgili 1950 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararıyla son bulur.
Özet (Çeviri)
The photographs of Mustafa Kemal Atatürk were put in circulation in periodicals as well as in public places up until his death. These photographs, which were circulated over and over again at various places, played an important role in the construction of the leader cult. This research starts from the photographs which were circulated in the Ottoman Empire years, especially during the National Struggle, then analyzes the images circulated in the Republican period, where his status as the leader of the country was consolidated and ends with a Cabinet Decree of 1950 about the portraits to be hung up to public institutions and state offices.