Kapitalist devlet, güvenlik ve toplumsal düzen: 12 mart 1971 muhtırasını açıklamak
Capitalist state, security and social order: Explaining 12 march 1971 memorandum
- Tez No: 497397
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
12 Mart 1971 Muhtırası mevcut Türkiye siyasi hayatı literatürü tarafından büyük oranda göz ardı edildi. Oysa Muhtıra, günümüz Türkiye siyasal yapısını anlamak için hayati önem taşıyor. Bu nedenle bu çalışmanın temel amacı 12 Mart 1971 Muhtırasının tarihsel önemini anlamak ve açıklamaktır. Çalışma devlet, güvenlik ve toplumsal düzen arasındaki ilişkileri soruşturmak için ilişkisel bir yaklaşım benimsedi. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk olarak mevcut güvenlik çalışmaları literatürünün eleştirisi ile yeni bir güvenlik formülasyonu önerildi. İkincisi, güvenlik kavramının liberal toplumsal düzenin imalindeki tarihsel merkeziliğini gösterebilmek için devlet erkinin bir formu olarak polis erki ele alındı. Üçüncüsü, Gramsci-Poulantzas-Jessop teorik hattında ilişkisel bir devlet teorisi incelendi. Dördüncüsü, 12 Mart Muhtırası güvenlik ve reform kavramları kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The 12 March 1971 Military Memorandum has been largely ignored by the existing literature in Turkish political life. However, memorandum is vital to understand today's Turkish political structure. Thus, the principal objective of this study was to understand and explain the historical significance of 12 March 1971 Military Memorandum. The study adopted a relational approach to explore the relations between state, security and social order. The study has been divided into four sections. Firstly, a new formulation of security has been introduced through a critical evaluation of the existing security studies literature. Secondly, the police power as a form of state power has been examined to show the historical centrality of the concept of security in fabrication of liberal social order. Third, a relational state theory is investigated through Gramsci-Poulantzas-Jessop theoretical line. Fourth, 12 March 1971 Memorandum has been analysed by using the concepts of security and reform.