Le préfet comme acteur et institution : L'évolution de la fonction préfectorale en Turquie
Aktör ve kurum olarak vali: Türkiye'de valilik mesleğinin gelişimi
- Tez No: 497399
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu tez Türkiye'de vali figürünün farklı yönlerini ele alıyor. Bu kapsamda, vali yalnızca hukuki metinlerde temsil ettikleri çerçevesinde değil, aynı zamanda kurumsal dinamikleri içerisinde de irdeleniyor. Kurumsal analiz perspektifinde, valilik kurumunun gelişiminin tarihsel bir okuması bu çabamızın başlangıç noktasını oluşturuyor. Bu tezde, valinin eylem sisteminin etrafında şekillendiği formel ve informel ilişkileri ortaya koymak için, atama ve yer değiştirme kararnamelerinin niceliksel analizinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanan nitel araştırmaya dek bir dizi farklı analitik araçtan yararlanıldı. Tarihi bir figür olduğu kadar günümüzün bir aktörü olarak da valinin gerçek varlığını oluşturan etkileşimleri ortaya çıkarmak suretiyle, bizim yaklaşımımız ne sosyo-politik bağlamın ne de bireysel aktörlerin önemini yok saymadan kurumun daha özerk rolü üzerinde duruyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining the various aspects of the figure of the prefect in Turkey. The prefect is studied not only for what he represents in the legal texts, but also for how he functions in the institutional dynamics. From the perspective of institutional analysis, a study of the historical evolution of the prefectural institution is the starting point of our approach. In order to explore the formal and informal situations around which action system of the prefect is structured, different analytical tools such as the quantitative analysis of appointments and assignments or the fieldwork based on semi-directive interviews were used. By analysing the interactions that form the prefect's real existence both as a figure of history and as an agent of the present, our approach, without denying the importance of the socio-political context or that of the individual actors, insists on a more autonomous role of the institution.