Sosyal bilgiler dersinde kazandırılması gereken değerlerin ailelerin sosyo ekonomik durumlarına göre incelenmesi
Studying the values which should be gained in social studies lessons according to the socio-economical situations of the families
  1. Tez No: 497402
  2. Yazar: OĞUZHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÜNAL İBRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan değerlerin ailelerin sosyo ekonomik yapılarına göre incelenmesi ve aileler tarafından bu değerlerden hangilerine öncelik verildiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kastamonu ilinde bulunan ve sosyo ekonomik yapı açısından 3 farklı seviyede (alt, orta ve üst) olduğu saptanan 3 ortaokulun velileri üzerinde görüşme formu uygulanmıştır. Bu formlar sonucunda elde edilen veriler, tablolar üzerine işlenmiştir. Bu araştırmanın örneklemi, random şekilde seçilen 3 farklı sosyo ekonomik düzeye sahip okuldaki 90 öğrenci velisinden (velilerin tamamı öğrencilerin babaları olmak üzere) oluşmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, sosyo ekonomik yapı bakımından farklı olan 3 ortaokuldaki öğrenci velileri ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak ve görüşme formu uygulanarak toplanılmıştır. Görüşme formlarında velilere uzman görüşü ve diğer araştırmacıların görüşleri alınarak hazırlanmış 10 soru sorulmuştur. Veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. v Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, söz konusu öğrenci velilerinin, Sosyal Bilgiler dersinde kazandırılmasını bekledikleri öncelikli değerlerin, sosyo ekonomik yapılarına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ailelerin gelir durumuna, ailelerdeki birey sayısına, velilerin öğrenim durumuna ve çalıştıkları meslek grubuna göre de incelendiğinde, ailelerin değer önceliklerinde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. 3 sosyo ekonomik gruptaki tüm velilerin en çok öncelik verdikleri 3 değerin saygı, vatanseverlik ve dürüstlük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, son dönemlerde akademik ve politik açıdan önem verilen değerler eğitiminin sosyo ekonomik yapıya göre incelenmesi nedeniyle önemlidir. Değerler eğitiminde velilerin öncelikleri ortaya çıkarılmıştır. Sosyo ekonomik yapılara göre de bu değerlerin incelemesi yapılmıştır. Anahtar Kavramlar: Aile, Sosyo Ekonomik Yapı, Değer, Sosyal Bilgiler
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to study the values which should be gained in social studies lessons according to the socio-economical situations of the families and to determine which of these values are prioritized by the families. With this purpose, interview form is applied on the parents of 3 Secondary Schools which are located in Kastamonu city and which are determined to be among the three different levels in terms of socio-economical structure. The datas that are gained as a result of these forms, are processed on tables. The sample of this research consist of 90 student parents (being all of the parents are students' fathers) in schools being selected randomly and that have three different socio economical levels. In this study, qualitative research method is used. The datas were gathered by making semiconfigured interview and by applying interview forms with the student parents in the secondary schools that are different in terms of the socio-economical structure. In interview forms, 10 questions, prepared by taking opinions of experts and other researchers were asked to the parents. The datas were resolved by means of descriptive analyse. vii According to the results attained from these researches, it is concluded that the primary values that these mentioned parents expect to gain in social studies lessons differ according to the socio-economical structures of them. Also, when examining this according to the income conditions of the families, numbers of the individuals in the families, the educational conditions of the parents and according to the occupations that the parents work in, it is concluded that the primary values of the familes differ. It is concluded that all the parents of three socio-economical groups, mostly give priority to the three values are; respect, patriotism and honesty. This research is important due to the values education which is being given importance recently in terms of academically and politically is being examined according to the socioeconomic structure. The priorities of the parents in values education is detected. The examining of these values is made according to the socio-economical structures.