Türkiye ana akım haber kanallarında tartışma programları ve kanaat teknisyenleri
Tv discussion programs and technicians of opinion on mainstream news channels in Turkey
  1. Tez No: 497401
  2. Yazar: AYBERK CAN ERTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türkiye'de ana akım televizyon haber kanallarında en çok izleyicinin ekran başında olduğu akşam kuşaklarında saatler süren tartışma programları ekrana getirilmektedir. Farklı filtreleme mekanizmalarından geçebilen sınırlı sayıda kişiye söz hakkı verilen bu programlar, haberciliğin bir uzantısı olarak güncel konulara ilişkin bir gündem belirleme ve çerçeveleme faaliyeti olarak ele alınabilir. Bu çalışmada, bu programların ne tür beklentilerle, hangi kirterlere göre, nasıl hazırlandıkları ve konuk seçimlerinin nasıl yapıldığı, medya siyaset ilişkileri bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most popular prime time program format for mainstream TV news channels in Turkey is discussion programs that last for hours. These programs can be considered as tools for framing current issues and setting the agenda by reflecting the perspectives of a limited number of people who have been selected from a large group of experts by different mechanisms. In this study the production process these programs and the selection criteria of the guests are analysed within the general framework of the current state of politics media relationship.