İslami bankacılık sisteminde fıkhî denetim kurulu
Islamic supervisory (Control) commission for Islamic bank system
  1. Tez No: 497410
  2. Yazar: ALMABRUK H. SULAIMAN BEN KHAIAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Din, Hukuk, Banking, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma İslam ekonomisi alanındaki, İslami faaliyetlerin düzeltilmesini ve şer'i denetimin İslami bankalardaki işlemlerin kontrolünde, dini yönden pratik uygulamalarda periyodik izlemler yapmak suretiyle rolünü etkinleştirmeyi hedeflemektedir. Bu hassas açıdan ekonomi yönünden İslami bankaların ilgisini vurgulamaktadır. İslami bankalar klasik bankalardan birçok yönden farklıdır. İslami bankaların yönetim kurulundan tam bağımsız, şeri denetim kurulu olarak bilinen bir kurul tarafından şer'i denetime tabi tutulması bu farklardandır. İşte bu mesele araştırmamın konusudur. Araştırmamın konu başlığı; ''İslami Bankacılık Faaliyetlerinde Şer'i Denetim Kurulu'dur. Bu kurul İslam dininin kaynaklarından çıkarılan dini fetvalar olarak bilinen bir takım kurallara uygun hareket eder. Bu kurulun incelemeleri yönetim kurulu ve ortakların belirlenmesi, feshi ve ücretlerini belirleyen ortaklardan oluşan genel kurula sunulur. Bazı İslami bankalarda bir takım kusurlar bulunmasına rağmen, birçok İslami bankada hataların ve işlemlerin düzeltilmesinde, faaliyetlerin geliştirilmesinde ve daha iyi performanslarda şer'i denetim heyetleri önemli rol oynamaktadırlar. Bu araştırma İslami bankalarda çalışanlara kısaca bilimsel ve pratik kazanımlar kazandırmakla beraber bu bankalarda uygulandığı üzere, şeri denetimin hedef, özellik ve anlaşılmasında tektir. Aynı zamanda bu araştırma bu heyetin sorumluluğunu nasıl yerine getireceğini, bir açıdan iç kontrol ve muhasebe kaynakları arasındaki ilişkiyi de ortaya koyarken bir başka açıdan merkez bankası ile aralarındaki ilişkiyi de açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this message is to rationalize the Islamic activity in the Islamic economy field and activating the role of the Shari'a making them a means of setting the right to work in Islamic banks and then periodic follow-up process for applications in terms of legitimacy and which highlights the interest of Islamic banks in this sensitive aspect of the economic life of the different Islamic banks conventional banks in many things, including that they are subject to legal control by the body with full independence from the executive organs called the Supervisory Board legitimacy and this is the subject of my namely (Sharia Supervisory Board on the Islamic banking business) and working that body, according to a set of derived controls sources of Islamic law called Fatawa legitimacy, and reports to the board of Directors and to the General Assembly of the shareholders that you set and isolate and determine their fees. We have the legitimate oversight bodies in many Islamic banks play an important role in correcting errors and evaluating transactions and development activities and improving performance for the better, despite the presence of some of the shortcomings that still exist in some Islamic banks. Specializes this message in a statement the meaning of the Shari'a, its objectives and its terms of reference as applied in Islamic banks, with exposure to very briefly for the rehabilitation of scientific and practical for workers, and how this body works assigned to them, and the statement of the relationship between the audit and internal control on the one hand, and between the auditor and the bank Central on the other hand. And it will in our research this by dividing the search into three classes for the first quarter preliminary contains About clarify Islamic banks from the concept and the origins and stages that once out of this with respect to the first part, while the second section contains About the theme in search of a Sharia Supervisory defined and evidence of legitimacy and need them.