Gümüşhane ili Torul Merkez Sağlık Ocağı bölgesinde 30 yaş ve üzerindeki nüfusta hipertansiyon prevalansı ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 49742
  2. Yazar: NAZLI HACIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN GÜRAKSIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
SUMMARY THE HYPERTENSION PREVALANCE AND INFLUENCING RISK FACTORS IN 30 YEARS AND OLDER SUBJECTS IN CENTRAL HEALTH SERVICE IN TORUL DISTRICT OF GÜMÜŞHANE PROVINCE The research has been carried out in Central Health Service in Torul district of Gümüşhane province. A total of 350 persons 30 years and older, 176 females and 174 males, who were selected by means of stratified random sampling were included in this study. It has been aimed to determine the prevalance of hypertension in 30 years and older population and risk factors which influence the hypertension.The blood presure was determined with double measuring in one week intervals. The lower limit of hypentension was accepted as 160/95 mm Hg. The hypertension prevalance has been found as 27.4 percent in total sample, 24.1 percent in males and 30.7 percent in females, and it has increased with the age. When the level of blood pressure has been evaluated with respect to several risk factors, the frequency of hypertension has been found significantly high among the person with low socioeconomical status, widows, persons with a history of hypertension in their families, obese persons, ex smokers, excess coffee drinkers, little salt consumers, and animal fat consumers. No relation was observed between the hypertension frequency with sex, degree of relation, tea consumption, and the dose and period of smoking. In this research, 63.5 percent of the persons diagnosed as hypertensive were aware of their problems, the remainder (36.5 %) were informed about their blood tension problem during this study for the first time.The result of the study has shown that the hypertension is a very important public health problem in the area, therefore it should be checked early and treated.
Özet (Çeviri)
IV ÖZET Araştırma, Gümüşhane ili Torul Merkez Sağlık Ocağı bölgesinde, tabakalı rastgele örnekleme ile seçilen 30 yaş ve üzerindeki 176'sı kadın, 174'ü erkek 350 kişi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, 30 yaş ve üzerindeki nüfusta hipertansiyon prevalansı ve hipertansiyona etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bir hafta ara ile ikili ölçüm ve 160/95 mm Hg kan basıncı sınırı ile yüzde 27.4 olarak bulunan hipertansiyon prevalansının erkeklerde yüzde 24.1, kadınlarda 30.7 olduğu ve yaş ile birlikte artış gösterdiği saptanmıştır. Çeşitli risk faktörlerine göre değerlendirildiğinde; sosyoekonomik düzeyi düşük olanlarda, dullarda, ailesinde hipertansiyonlu bulunan kişilerde, obezlerde, uzun süre sigara içip bırakanlarda, fazla kahve tüketenlerde, hiç ya da çok seyrek alkol alanlarda, az tuzlu yiyenlerde ve hayvansal yağlan kullananlarda hipertansiyon sıklığı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Cinsiyet, akrabalık derecesi, çay tüketimi, sigara kullanma süresi ve miktarı ile hipertansiyon sıklığı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca bu araştırmada, hipertansiyon tanısı alanların yüzde 63.5'inin hastalıklarının farkında olduğu, yüzde 36.5'inin ise hastalıklarını bu araştırma nedeniyle öğrendikleri belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, hipertansiyonun bölgede önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, bu nedenle erken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınmasının gerekliliğini göstermiştir.