İslam Hukukunda iltihaki akitler
Adhesion contracts in Islamic Law
- Tez No: 497430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, İslam hukukunda iz'ân akitlerini ele almaktadır. İz'ân akitlerinin önemi, toplumumuzda yaygınlık göstermesinde ve hayat için zorunlu muameleleri içermesiden kaynaklanmaktadır. Toplumdaki her birey, bu akitlerle sıkı sıkıya bağlı bir hâl üzere bulunmaktadır. Çünkü bu akitler, hayatımızın idâmesi için olmazsa olmaz ticari ürünlerle ve insan hayatı için zorunluluk ve önem arz eden hizmetlerle bağlantılıdır. Araştırma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş: Burada, araştırma konusuna dair bir giriş, konunun önemi ve seçilme sebepleri, araştırmanın yöntemi, tezin yazımı sürecinde karşılaşılan zorluklar ve problemler, araştırma konusu hakkında yapılmış eski incelemeler ve araştırmanın özeti yer almaktadır. Giriş Kısmı: Burada, akit kavramını dil ve ıstılah açısından ele alınmış, akdin rükün ve şartları incelemiştir. Birinci Bölüm: Burada üç temel konu yer almaktadır. İlk olarak iz'ân akdi kavramı dil ve ıstılah açısından ele alınmıştır. İkinci olarak akitlerin olağan biçimini ve bunların iz'ân akitleri ile olan ilgileri işlenmiştir. Üçüncü olarak ise, iz'ân akitlerinin tarihî gelişimi ve İslam hukukçuları tarafından bu isimle adlandırılma gerekçeleri ve konuyla ilgili tartışma ve görüşler ele alınmıştır İkinci Bölüm: Burada da üç temel konu ele alınmıştır. İlk olarak İslam hukukunda ve pozitif hukukta iz'ân akitlerinin tabiatı ele alınmıştır. İkinci olarak, iz'ân akitlerinin kurulması için yapılan icab ve kabûlün İslam hukuku açısından tahlil ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü olarak ise, iz'ân akitlerinin hükmü ve devletin bu akitlere müdahelesini gerektiren durumlar ve devletin sorumluluları ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm: Burada da üç temel konu ele alınmıştır. İlk olarak iz'ân akitlerinin kuruluşu ve rükünleri ele alınmıştır. İkinci olarak, iz'ân akitlerinin özellikleri, şartları ve kabul eden taraf cihetinden değiştirilme imkânı işlenmiştir. Üçüncü olarak ise, iz'an akitlerinin kısımlarından ve çağdaş görünümlerinden bahsedilmiştir. Bu çalışma ile ulaşılan neticelerin verildiği Sonuç ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research considers the speech on the provisions of consideration agreements in the islamic laws. The importance of review on the consideration agreements underlies that they are common in our society and they are included in the compulsory facts of life. A house in the society have a connect manner strictly in these agreements. Because these agreements are connected with the commercial products which are vital for our life's continuation and with the services which are compulsory and have importance in the life of people. I have divided my research into one preface, one introduction section and three other sections. This manner is as the following: Preface : it includes an introduction to the research, the importance and selection reasons of subject, the research method, the difficulties and problems that I experienced them in the process that I completed the research, the previous reviews which were done on the subject of research and the abstract of research. The Second Section : there are two parts; first one includes that I consider the concept of agreement in terms of language and technical term and the second one includes that I review the agreement's elements and conditions. The First Section : there are three parts. I consider the concept of consideration agreement in terms of language and technical term in the first part. In the second part, I includes the agreements' ordinary forms and their relation with the consideration agreements. In the third part, I mention about the historical developments of consideration agreements and the historical bases that they are named with this name in the islamic law. The Second Section : there are three parts. I consider the nature of consideration agreements in the islamic law, and the positive law. In the second part, I includes the islamic state of offer and approval from the consideration agreements. In the third part, I consider the provision of consideration agreements and the state's responsibility for these agreements. The Third Section : there are three parts. In the first part, I consider the conditions of consideration agreements and the description to do an agreement. In the second part, I consider the terms and conditions of consideration agreements, and the opportunities to change from the aspect of those who approves. In the third part, I consider the sections of consideration agreements and their modern forms. The study was completed with the conclusions reached by this study