Comparison between two soundartists Seth Kim Cohen and Salome Voegelin about the aim of the sounds used in soundart works
Ses sanatı eserlerinde seslerin kullanılma amacı ile ilgili iki ses sanatçısı Seth Kim Cohen ve Salome Voegelin'in kıyaslanması
  1. Tez No: 497437
  2. Yazar: ASYA CANBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmamda, soundart eserlerinde kullanılan seslerin değeri ve önemi üzerinde iki açıdan durmak isterim. Bunun için ilk olarak Sound Art'ın genel gelişimini yani ilk adımlarından Soundart'ın son eserlerine kadar örnekleyerek sunmayı amaçladım. Yazar ve sanatçı Salome Voegelin tarafından desteklenen ilk bakış açısına göre, ses sanatı, amacı dil, bağlam, tarih, tür, kategori ve türevlerine bağlı olmayan bir dinleme modu gerektiriyor. Öte yandan sanatçı, müzisyen ve eleştirmen Seth Kim Cohen için ise ses sanatı, ilişkileri, kurumları, bağlamı, toplumsallık ve tarihi araştıran“aşırılıksal”yaşayan bir uygulamadır; Varlıkların metafiziklerinin reddedilmesi olarak ses kendinden bile uzaklaşmalıdır. Son olarak ses sanatının kavramsal ve algılama özelliklerini göz önünde bulundurarak bu görüşleri tartışacağım.
Özet (Çeviri)
In my research I would like to focus on two points of view about the value of the sounds used in the works of soundart. But first of all I aimed to present the general development of Sound Art from the first steps to the last works of Soundart today. As to the first point of view, which is supported by the writer and artist Salome Voegelin, soundart requires a mode of listening whose aim is directed to sounds themselves and not the language, context, history, genre, category and such. On the other hand for the artist, musician and critic Seth Kim Cohen, sound art is a practice that inhabits the“extramusical”that investigates relationships, institutions, context, sociality, and history; it eschews sounds-in-themselves as a rejection of the metaphysics of presence. Followingly I am going to discuss these points of view in detail taking into account the conceptual and the perceptual features of soundart.