The impact of customer experiences in virtual environment on purchasing behavior in brand communications process
Sanal ortamda müşteriye yaşatılan deneyimlerin, marka iletişim sürecinde satın alma davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 497438
  2. Yazar: NEZAHAT İŞBİLİR YÜCEIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Klasik pazarlama yöntemlerinin etkisini kaybettiği, tüketicinin sürekli artan taleplerinin farklılık kazandığı günümüzde, geleneksel pazarlama unsurlarının postmodern tüketiciyi etkileme hususunda yetersiz kalmasıyla birlikte, pazarlama da farklı bir açı kazanmıştır. Bu bağlamda, ürün ve hizmetlerin çok daha ötesinde tüketiciye sunulan değerler ve yaşatılan deneyimler çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Tüketicilerin 'deneyim'e odaklanmasıyla, tüketicinin öncelikle kalbinde sonrasında zihninde iz bırakmayı amaçlayan deneyimsel pazarlama kavramının da önemi artmıştır. Dünyanın dijitalleşmesi ve deneyimsel pazarlamanın son dönemde artan önemiyle beraber, tüm markalar iletişimlerini deneyimsel pazarlama üzerinden yürütmeye başlamışlardır ki bu noktada sanal gerçeklik teknolojileri devreye girmiştir. Deneyimsel pazarlamanın satın alma karar süreçleri üzerindeki etkisinin ve sanal gerçeklik yaklaşımının ana araştırma konusunu oluşturduğu çalışmada,“Sanal ortamda müşteriye yaşatılan deneyimlerin, marka iletişim sürecinde satın alma davranışlarına etkisi”araştırılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı araştırma modeli ile test edilmiş ve tanımlayıcı araştırma modeline uygun olarak pazar araştırmalarında kullanılan birincil veri ve bilgi toplama yöntemi olan anket yöntemi tercih edilmiş olup; Güvenilirlik ve geçerlik analizi, iç tutarlılık analizi, hipotez testi, ki-kare testleri, ANAVO ve faktör analizi ile de istatiksel analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, when traditional marketing methods have become ineffective and the ever-increasing demands of the consumers became different, marketing has gained a different angle since traditional marketing elements became insufficient to influence the postmodern consumers. In this context, the values and experiences provided to consumers far beyond the products and services constituted the subject of the study. As the consumers are focused on 'experience', the importance of experiential marketing which aims at leaving a mark first on the hearts and then on the minds of consumers is increased. In conjunction with the digitalization of the world and the increased importance of experiential marketing in recent years, all brands began communicating through experiential marketing and virtual reality technologies stepped in at this point. In the study on the impact of experiential marketing on purchasing decision processes and the virtual reality approach,“the impact of experiences provided to customers in a virtual environment on purchasing behaviors during brand communication process”was investigated. The research was tested with descriptive research model and the questionnaire method used as the primary data and information collection method in market studies in accordance with the descriptive research method was preferred and statistical analyses were performed by making reliability and validity analysis, internal consistency analysis, hypothesis testing, chi-square tests, ANAVO and factor analysis.