Turkey's approach to Northern Iraq after 1991
Türkiye'nin 1991 sonrasında Kuzey Irak'a yaklaşımı
  1. Tez No: 497447
  2. Yazar: SEVİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türk dış politikasının incelenmesi konusunda Irak çok ilginç dış politika alanı olmuştur. Bunun en temel nedeni güvenlik kaygılarının sosyal ve kültürel konuların yanısıra dış politika gündemini de belirlemesidir. Bütün bunlara rağmen Türkiye'nin Irak'a olan ilgisi sadece güvenlik konularıyla sınırlı değildir; Türkiye'nin Irak'a yönelik olarak gösterdiği ilginin tarihsel ve sosyo-kültürel bağlar gibi yönleri de bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak, Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik izlediği dış politikasının analizini yapmak için öncelikle Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin tam olarak anlaşılması, tarihsel ve teorik zeminlere dayanan çok yönlü analizlerin yapılması gerekmektedir. Türkiye'nin Irak politikasını kapsamlı olarak değerlendirebilmek maksadıyla bu çalışmada bölgenin mevcut sosyopolitik realitelerinin yanısıra mevcut Türk dış politikası ile ilgili analizler gerçekleştirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iraq has been an interesting foreign policy area for the analysis of Turkish foreign policy due to the fact that security concerns have dominated the foreign policy agenda besides economic and socio-cultural issues. However, Turkish interest in Iraq is not limited to security domain; there are other aspects of Turkish interest in Iraq such as historical ties and socio-cultural bonds. Moreover, in order to understand the current relationships between the Iraq and Turkey to analyze Turkish foreign policy towards Northern Iraq, a multi-dimensional analysis on the historical and theoretical ground should be asserted. To assess the Iraq policy of Turkey comprehensively, this study tried to make the analysis of current Turkish foreign policy and its assumptions, besides sociopolitical realities of the region.