Yargıtay kararları ışığında yabancı hakem kararlarının Türkiye'de tenfizinde kamu düzeni
Public policy in enforcement of foreign arbitral awards in Turkey under the judgments of the court of cassation
  1. Tez No: 497448
  2. Yazar: ANIL TANYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tahkim, hukuki uyuşmazlıkların çözümünde sıklıkla başvurulan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Uluslararası ticaretin yaygınlaşması ile birlikte uluslararası ticari uyuşmazlıkların sayısı artmış ve tahkim, söz konusu ticari uyuşmazlıkların çözümünde kullanılan oldukça etkili bir yöntem haline gelmiştir. Dolayısıyla günümüzde, söz konusu milletlerarası uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmuş hakem kararlarının sayısı oldukça fazladır. Yalnızca yerli sayıldığı ülkelerde sonuç doğuran bir hakem kararı lehine sonuçlanmış olan taraf, söz konusu hakem kararının yabancı sayıldığı devletlerde de sonuç doğurmasını isteyebilir. Bu ihtiyacın karşılanması için söz konusu yabancı hakem kararının, diğer ülkede tanınması veya tenfiz edilmesi gerekir. Yabancı hakem kararlarının tenfizinde aranan şartlardan biri tenfizi istenen hakem kararının tenfiz devletinin kamu düzenine aykırı olmamasıdır. Yargıtay, yabancı hakem kararlarının tenfizi hakkında vermiş olduğu eski tarihli kararlarında, kamu düzenini geniş yorumlayarak tenfizi engelleyici bir tutum sergilemiştir. Yargıtay'ın bu tutumu, özellikle yabancı yazarlar tarafından eleştirilmiştir. Ancak Yargıtay, ilerleyen dönemlerde konu hakkındaki görüşünü değiştirmiş ve yabancı hakem kararlarının tenfizine etki eden kamu düzenini dar ve isabetli yorumlayarak tahkimden beklenen faydaya uygun kararlar vermiştir. Yargıtay'ın söz konusu kararları, Türkiye'nin tahkim yanlısı bir devlet olduğunu ispat eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Arbitration is a frequently used dispute resolution technique. The growth in international trade resulted an increase in the number of legal disputes arising from international commercial transactions. Arbitration became an effective technique in resolving such disputes. As a result, nowadays, the number of the arbitral awards that resolved international commercial disputes is quite high. The prevailing party of an arbitral award might want to render the award enforceable in countries in which the pertinent arbitral award is deemed to be foreign. In order to render a foreign arbitral award enforceable, the prevailing party must file a lawsuit for the recognition or enforcement of the arbitral award. In order for a court to issue a judgment rendering a foreign arbitral award enforceable, the pertinent foreign arbitral award shall not be contrary to the public policy of that country. In its earlier decisions, the Turkish Court of Cassation interpreted the public policy exception over-broadly and entered flawed judgments preventing the enforcement of foreign arbitral awards in Turkey. This situation caused the Turkish Court of Appeals to be heavily criticized by the foreign jurists. However, in its recent decisions, Turkish Court of Cassation, interpreting the public policy exception narrowly and appropriately, entered judgments allowing the enforcement of arbitral awards, abrogating its previous flawed decisions. These decisions prove that Turkey is a pro-arbitration country.