Turkish - Syrian relations in the context of terrorism 1978 - 1998
Terörizm bağlamında Türk - Suriye ilişkileri 1978 - 1998
- Tez No: 497454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma terörizm ve dış politika tercihleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmekte ve Suriye özelinde devlet destekli terörün sebeplerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma boyunca PKK terör hareketinin nasıl başladığı ve Türkiye'nin komşusu olan ülkelerce nasıl bir dış politika enstrümanı haline dönüştüğü incelenecek olup, Şam yönetimi tarafından PKK'ya verilen güvenli bölge, silah, askeri eğitim ve finansal yardımlar detaylı olarak değerlendirilecek ve Suriye dış politikasının hedefleri ile karşılaştırılacaktır. Ayrıca, PKK ve Suriye' nin politikalarına karşı Türkiye'nin askeri ve diplomatik tepkileri değerlendirilerek, terörizme karşı alınan tedbirler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship betwen terrorism and foreign policy preferences and aiming to find out the reasons of state-sponsored terror in the case of Syria and PKK. Throughout the study, how PKK terror movement began and how become an instrument in foreign policy of neighbor countries of Turkey will be analyzed. The details of secured zones, weapon, military training and financial aids provided to PKK by Damascus will be evaluated and compared with the foreign policy objectives of Syria. Also, Turkey's reponse in military and diplomatic level against PKK terror and Syria goverment was taken into evaluation and examined the measures taken against terrorizm.