Victorian vertigo: What are you? An approach to the concept of 'non-binary' identity and intelligibility in the Crimson Petal and the white by Michel Faber
Viktoryen baş dönmesi: Sen nesin? 'İkili olmayan kimlik' Konseptine ve Michel Faber'ın 'Crimson petal and the white' romanındaki 'Anlaşılabilirlik' kavramlarına bir yaklaşım
  1. Tez No: 497453
  2. Yazar: MÜZEYYEN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma hangi kıstaslarla kadın veya adam olarak etiketlendiğimizi sorgulayarak kişilerin cinsiyetlerinin belirsiz olduğu fikrini savunmayı amaçlamaktadır. Bunu gösterebilmek adına Michel Faber'in Günahkar Kırmızı Masum Beyaz isimli romanında“anlaşılabilirlik”kavramı edebi ve dilsel olarak ele alınmaktadır. Roman karakterlerinin kristalize ve akışkan anlaşılabilirliğinin incelemesinin yanısıra bu çalışma“anlaşılabilirlik”kavramını yapıbozuma uğratarak anlaşılamayanın muğlak sınırlarına erişmeyi amaçlar. Konuya farklı bakış açıları getirme çabasıyla çalışmada matematiksel diyagramlardan yararlanılacaktır. Rosalind C. Morris'in All Made Up: Performance Theory and the New Anthropology of Sex and Gender isimli makalesinde“anlaşılamazlık”konsepti incelenecek ve bu çalışmada sorulan sorulara birtakım cevaplar verilerek sunulan argümana farklı bir perspektif kazandırılacaktır. Akışkan anlaşılabilirlik & anlaşılamazlık ile kristalize anlaşılabilirlik & anlaşılabilirlik konseptleri arasındaki ilişki kültürel kontekst içinde gösterilecek ve kim/ne olduğumuz sorunsalına cevap niteliğinde bazı öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to defend the ambiguous state of individuals as regards gender by questioning to what extent we are labelled as a woman or a man. In order to demonstrate this, the concept of 'intelligibility' is explored in Michel Faber's The Crimson Petal and the White by comparing literary and linguistic approaches. While investigating fluid and crystallised intelligibility in the characters of the novel, this work aims also to deconstruct 'intelligibility' and access the ambivalent boundaries of the unintelligible. The explanations are supported with some mathematical diagrams in an attempt to look at the different aspects of the topic. The article by Rosalind C. Morris, All Made Up: Performance Theory and the New Anthropology of Sex and Gender will be discussed in relation to the concept of 'unintelligibility' and some solutions will be provided to give other perspectives to the argument. The concepts of fluid intelligibility & unintelligibility and crystallised intelligibility & intelligibility will be shown to be related in a cultural context and some suggestions will be made to answer the problematic question of who or what we really are.