Chilean - Turkish relationships, 1926-2016: An account of diplomatic history
Şili - Türkiye ilişkileri, 1926-2016: Diplomasi tarihi çalışması
- Tez No: 497455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEN SÜTÇÜOĞLU KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Şili ve Türkiye, coğrafi konumları ile birbirinden oldukça uzak, iki bağımsız ülkedir. Aralarındaki uzak mesafeye rağmen, her iki ülkenin birbirleri ile 1926 yılında başlayan dostluğu önemlidir. 1. Dünya Savaşı sonrasında, verdiği istiklal savaşı ile bağımsızlığına kavuşan Türkiye Cumhuriyetini, Latin Amerika kıtasında ilk tanıyan ülke Şili'dir. İki ülke Ocak 1926 yılında, Roma'da“Dostluk ve Konsolosluk”anlaşması imzalamışlardır. Genç Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası ilişkilerde içinde bulunduğu zor bir dönemde, kendisini eşit ve bağımsız bir ülke olarak tanıyan ve ardından diğer Latin Amerika ülkeleri ile de karşılıklı tanıma anlaşmaları yapılmasına öncülük eden bu kararı unutmamıştır. Soğuk savaşın başladığı tarihten, soğuk savaşın bittiği güne kadar her iki ülkenin yaşadığı siyasi ve toplumsal gelişmeler, büyük benzerlikler göstermiştir. Bu tez çalışması, her iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri, iki ülke resmi arşivlerinden toplanan diplomatik belgeler aracılığı ile takip etmiştir. Diplomatik belgeler, ait olduğu dönemin gündem ve ruhunu yansıtması bakımından önemlidir. Kullanılan diplomatik belgeler, Şili ve Türkiye birbirleri ile olan dostane ilişkilerini, daha üst seviyelere çıkararak stratejik bir işbirliğine doğru ilerlediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chile and Turkey are two independent states geographically distant from one another. In spite of the long distance between the two countries, they share an important friendship since 1926. After the First World War, Chile was the first country in the Latin American continent to formally recognize the Republic of Turkey, which gained independence following the Turkish War of Independence. In January 1926, the two countries signed a Friendship Agreement and Consular Convention in Rome. As the young Turkish republic entered a challenging period in international relations, she did not forget Chile's decision that led other Latin American countries to sign similar treaties with the Turkish government. The political and social developments that both countries experienced from the beginning to the end of the Cold War reveal great similarities. This thesis follows the diplomatic relations between the two countries through official diplomatic documents that were retrieved from the Chilean and Turkish state archives. Such diplomatic correspondence is important since it reflects the political agenda and zeitgeist of the period. The diplomatic documents studied in the thesis demonstrate that Chile and Turkey are progressing their existing friendly relations to higher levels and are moving towards a strategic partnership.