Preklamptik vakalarda plasental redükte glutatyon düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 49746
  2. Yazar: SERAY DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI. ÖZET Serbest radikaller ; vücutta normal hücre metabolizması sırasında da oluşabilen oldukça reaktif moleküllerdir. Ancak meydana gelen bu radikaller organizmanın değişik etki mekanizmalarına sahip antioksidan sistemleriyle hemen zararsız hale getirilmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle kontrolsüz fazla miktarda oluşumları bu antioksidan kapasiteyi aşarak hasara dolayısıyla hastalık tablosuna neden olmaktadır. Son yıllarda yapılmış olan birçok çalışma etiyolojisi aydınlatılamamış bir hastalık olan preeklampsi üzerinde yoğunlaşmıştır. İmmünolojik mekanizmalarla başladığı düşünülen olaylar dizisinde pekçok nedenlerle oluşan oksijen serbest radikallerinin vasküler yatakta endotelyal hasara sebep olabileceğini ispatlamaya çalışmışlardır. Bu amaçla ; yapılan birçok araştırmayla preeklampside lipid peroksidasyonun arttığını bulmuşlardır. İşte biz de yaptığımız bu araştırmayla ; preeklamptik vakaların artmış serbest radikal oluşumuna karşı antioksidatif cevaplarını incelemek amacıyla ; plasental doku örneklerindeki redükte glutatyon (GSH) düzeylerini inceledik. Normal olgularla karşılaştırıldığında preeklamptik vakaların plasental redükte glutatyon düzeylerini anlamlı derecede düşük bulduk (p < 0.01). Bu düşük redükte glutatyon (GSH) seviyelerinin ; preeklampsi etiyopatogenezinde rol oynadığı düşünülen serbest radikal hasarının sonucu olduğu kanısındayız. 43
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Free radicals are highly reactive molecules which can also occur during normal cell metabolism in the body. However ; these radicals are immediately overcome by antioxidant systems of the organisms which have various mechanisms. If there are uncontrolled excessive amount of free radicals, these antioxidant capacity remains insufficient, thus, some injuries and consequently diseases occur. In recent years, many studies have focused on preeclampsia ; a disorder of unclarified etiology. They have tried to reveal that these free radicals which can be formed by many reasons cause endothelial injury in vascular bed. Many studies have showed that lipid peroxidation increase in preeclampsia. In this study we examined reduced glutathione levels in placental tissue samples to investigate the antioxidative responses in preeclamptic cases against increased free radical formations. We've found that reduced glutathione levels were significantly lower in preeclamptic cases compared to normal cases. We suggest that this low reduced glutathione levels are the causes of free radical injury which play a part in etiopathogenesis of preeclampsia. 44