Hepatik iskemi-reperfüzyonda lipid peroksidasyon hasarının incelenmesi
  1. Tez No: 49745
  2. Yazar: ALPASLAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
VI- ÖZET Aerobik metabolizmanın ara ürünleri olan serbest oksijen radikalleri organizma için toksiktir. Bunların toksik etkileri yine organizmanın antioksidan savunma sistemleri ile önlenmekte ve bir denge oluşmaktadır. Çeşitli sebeplerle oluşan hepatik iskemi- reperfiizyonda bu denge bozulmakta ve hücre hasan ortaya çıkmaktadır. Lipid peroksidasyon olarak bilinen membran lipidlerinin serbest radikal bağlantılı oksidasyonlan hücre hasarına neden olmaktadır. Bu olayda son ürün olan malondialdehit düzeyinin ölçümü doku hasan hakkında bilgi vermektedir. Yine diğer dokulara göre göreceli yüksek konsantrasyonda karaciğer dokusunda bulunan antioksidan tripeptid redükte glutatyon düzeyi de oluşan hücresel hasan değerlendirmede kullanılabilir. Biz bu çalışmamızda 23 rat kullanarak hepatik iskemi-reperfüzyona bağlı hücresel hasann gösterilmesinde malondialdehit ve redükte glutatyon düzeylerini doku seviyesinde araştırdık. İstatistiksel anlam taşıyan sonuçlar aldık. Bu parametrelerle tedavi gruplan da oluşturarak yeni çalışmaların devamında fayda olduğu görüşüne vardık. 32
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Free oxygen radicals are the by products of the aerobic metabolism, the toxic effects of which cause damage to the cell components. These toxic effects are prevented by the natural antioxidant systems of the cell. In normal circumstances, the antioxidant reserves are adequate to overcome the need of the cell. However any case producing increased amounts of these radicals lead to the damage of the tissue. Hepatic ischemia and reperfusion is one of these cases altering this balance. The molecular mechanism of this damage is the lipid peroxidation of the cellular membranes by free oxygen radicals. The extent of this damage is investigated with the measurements of malondialdehyde, the end product of lipid peroxidation. Reduced glutathione is also a criteria used by the researchers to demonstrate the antioxidant reserve of the cell. We investigated the resultant cellular damage after hepatic ischemia and reperfusion by determining the levels of malondialdehyde and reduced glutathione in 23 rats and we compared our results with the Sham group and found significant increases in lipid peroxidation (as shown by MDA levels) and significant decreases in reduced glutathione levels. Our results indicate that a decrease in reduced glutathione. The extent of free radicals damage could be investigated by the use of these sensitive and significant parameters in the process of shock, transplantation and like clinical situations. 33