Oktojenaryen bireylerde üç boyutlu ve iki boyutlu ekokardiyografi ile ölçülen ef'nin karşılaştırılması
Comparison of ef measured by three-dimensional and two-dimensional ecocardiography at octogenarian individuals
- Tez No: 497477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DURAKOĞLUGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Üç boyutlu ekokardiyografinin kullanıma girmesi ile geometrik varsayımlara ihtiyaç duymadan, sol ventrikül sistol volümü (SSV), diyastol sonu volümü (SSV) ve ejeksiyon fraksiyonu (EF) çok daha güvenilir olarak hesaplanabilmektedir. Toplumda hızla artan oktojenaryen bireylerde üç boyutlu SSV, DSV ve EF ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu yaşlı popülasyonda iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) ekokardiyografi ile ölçülen EF'nin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2016-2017 yıllarında hastanemizde ekokardiyografileri yapılmış ve görüntüleri kaydedilmiş olan 80 yaş ve üzerinde 40 sağlıklı kişinin (21 kadın, 19 erkek) ekokardiyografi görüntüleri incelendi. Ölçümler için QLab yazılımı (Philips Medical Systems) kullanıldı. Sol ventrikül diyastol sonu volümü, sol ventrikül sistol sonu volümü ve ejeksiyon fraksiyonu modifiye Simpson ve üç boyutlu yöntemle elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The utilization of three-dimensional (3D) echocardiography aids calculation of left ventricular end-systolic volume (ESV), end-diastolic volume (EDV), and ejection fraction (EF) more reliably without requirement of geometrical assumptions. There is not enough information regarding the 3D volumes and EF in the ever-increasing octogenarian population. We planned to compare the 3D volumes and EF with 2-dimensional volumes and EF in this population. Study Design: We included 40 healthy octogenarian subjects (21 female, 19 male) who underwent echocardiography between 2016 and 2017 in our hospital. The stored data of these subjects were analyzed offline with Q-Lab software (Philips Medical Systems). We measured left ventricular EDV, left ventricular ESV, and EF both using Modified Simpson and 3D volumetric methods.