Antepartum kan fibrinojen ve kalsiyum düzeylerinin postpartum hemogram parametrelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of antepartum blood fibrinogen and calcium levels on postpartum hemogram parameters
- Tez No: 497478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı koagülasyon kaskatında görev alan, kalsiyum (faktör 4) ve fibrinojen (faktör1) değerlerinin normal vajinal yolla doğum yapmış gebelerde postpartum hemogram parametrelerine dolasıyla postpartum kanama miktarına olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisine yatırılan ve 37-42 gebelik haftasında normal vajinal doğumu gerçekleştirilen 17-45 yaş arasında toplam 200 hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak incelenerek gerçekleştirildi. Hastalara ait dosyalardan, hastaların demografik özellikleri ile gebelik haftaları, doğumhaneye travay için kabulundeki rutin biyokimya, hemogram, koagülasyon, total kalsiyum, fibrinojen değerleri, doğum öncesi vajinal muayene bulguları, doğum indüksiyon yöntemleri, obstetrik ultrason bulguları, doğan bebeklerin doğum ağırlıkları, cinsiyetleri, epizyotomi durumu, gravida, parite, abortus sayıları ve önceki doğum ağırlıklarına ait bilgiler kaydedildi. Ayrıca kadınların doğumhaneye kabulu sırasındaki ve doğum sonrası ilk 24'üncü saatteki hemogram değerlerine ait bilgilerde kaydedildi. Doğum öncesi dönemde açlık kan şekeri, fibrinojen, total kalsiyum, Aspartat Aminotransferaz (AST), Alanin Aminotransferaz (ALT), üre, kreatin, total protein, albümin, protrombin zamanı, International Normalized Ratio (INR) değeri, aktive parsiyel tromboplastin zaman (APTZ) ve diğer laboratuvar bulgularına ait bilgiler kaydedildi. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için sayı ve yüzdeler, sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Sayısal değişkenler için çoklu bağımsız grup karşılaştırmalarında normal dağılım varsayımı sağlandığı durumda ANOVA Test, sağlanmadığı durumda Kruskal Wallis Testi kullanıldı. Kategorik değişkenler için ise Ki-Kare testi ve T testi istatistiği kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyini belirlemek için, %95 güven aralığında ve p0,05). Çalışmada bütün kadınların term gebelik haftasında bulunduğu ve ortalama gebelik haftasının 39,41± 1,21 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu kadınların %10'una hiç indüksiyon uygulanmadığı, %42'sine dinoprostone, %48'ine oksitosin indüksiyonu başlandığı ve %55,5'ine epizyotomi açıldığı saptanmıştır. Kadınların en yüksek gravida oranı %41 oran ile 2 gravida olduğu gözlemlenmiştir. Kadınların %79'unda hiç abortus görülmezken, %15'inde 1 abortus olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadaki kadınlara ait ortalama protrombin zamanı 12,3±0,56 (dk), ortalama INR süresi 0,98±0,05 sn, ortalama APTZ süresi 32±3,4 sn olarak saptanmıştır. Kadınların antepartum ve postpartum dönemleri arasında hemoglobin, hematokrit ve trombosit sayılarında düşüş gözlemlenmiştir. Her iki grup arasında hemoglobin hematokrit ve trombosit sayıları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Fibrinojen < 450 (mg/dl) değerinin altında olması ile postpartum hemoglobin, hematokrit değerleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Fibrinojen < 450 (mg/dl) altında olması ile hemoglobin ve hemotokrit değerlerindeki dolayısıyla postpartum kanama miktarı arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of calcium (factor 4) and fibrinogen (factor 1) values on the postpartum hemorrhage rate in postpartum hemogram parameters of pregnant women with normal vaginal delivery in coagulation cascade. Materials and Methods: This study was carried out retrospectively by examining the file records of 200 patients between 17th-45th years, who were admitted to Recep Tayyip Erdoğan University Medical Faculty Hospital of Obstetrics and Gynecology between January 01, 2015 and December 31, 2016 and vaginal delivery was performed during the week of 37-42 gestation. Routine biochemistry, hemogram, coagulation, total calcium, fibrinogen values, prenatal vaginal examination findings, birth induction methods, obstetric ultrasonographic findings, birth weights of the born babies, gender, episiotomy State, gravida, parity, abortus numbers and previous birth weights were recorded. It was also recorded in the information on the hemograms of women during pregnancy and during the first postnatal 24th hour. The values of fasting blood sugar, fibrinogen, total calcium, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), urea, creatinine, total protein, albumin, prothrombin time, International Normalized Ratio (INR) value, active partial thromboplastin time (aPTT), and other laboratory findings were recorded. Analysis of the data collected in the study was made using statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences - IBM®). Descriptive statistics were presented as numbers and percentages for categorical variables, mean and standard deviation for numerical variables. The ANOVA test was used when the normal distribution assumption was provided for multiple independent group comparisons for the numerical variables, and the Kruskal Wallis test was used when not. For categorical variables, Chi-square test and T-test statistic were used. To determine the statistical significance level, 95% confidence interval and p 0,05). In the study, it was determined that all women had a term gestational week and the mean gestational week was 39.41 ± 1.21. In addition, 10% of these women had no induction, 42% had dinoprostone, 48% had oxytocin induction and 55.5% had episiotomy. It was observed that the highest gravida ratio of women was 2 gravida with 41%. While 79% of the women did not have any abortus, 15% had 1 abortus. Mean prothrombin time, mean INR duration, and APTT duration were found to be 12.3 ± 0.56 (min), 0.98 ± 0.05 sec and 32 ± 3.4 sec, respectively. A decrease in hemoglobin, hematocrit, and platelet counts was observed between women's antepartum and postpartum periods. There was a statistically significant relationship between hemoglobin hematocrit and thrombocyte counts between the two groups. Significant correlation was found between postpartum hemoglobin and hematocrit values when fibrinogen was below 450 mg / dL. A statistically significant correlation was found between hemoglobin and hematocrit values and thus the amount of postpartum hemorrhage when fibrinogen was