80 yaş ve üstü bireylerde depresyon intihar düşüncesi ve ihmal-istismar ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between depression,suicidal ideation and neglect-abuse in individuals aged 80 and over
  1. Tez No: 879146
  2. Yazar: ELİF NUR BALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 80 yaş ve üstü bireylerde depresyon, ihmal-istismar ile ilgili veri elde etmek, bu yaş grubunda intihar düşüncesiyle ilgili bilgi sahibi olmak ve bu durumların birbirleriyle olan etkileşimini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.02.2024-10.06.2024 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 80 yaş ve üzeri 205 gönüllü üzerinde yapıldı. Mini Mental Test (MMSE), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİÖ), Yaşlı İhmal Tanılaması Tarama Testi (YİTTT) ve Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi (HS-YİTT) uygulandı. Ek olarak, gönüllülerin sosyodemografik bilgileri, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri ve mevcut kronik hastalıkları kayıt altına alındı. Bulgular: Vakaların %87,8'inde hipertansiyon, %48,3'ünde Koroner Arter Hastalığı, %26,8'inde nöropsikiyatrik hastalık ve %26,3'ünde Diyabetes Mellitus mevcuttu. Vakaların %13,7'si son iki hafta içinde kendisini bitkin, çökkün ya da umutsuz hissettiğini ve %37,1'i ise önceki 2 hafta içinde daha önce yaptığı şeylerde ilgi ve aldığı zevkte azalma olduğunu ifade etti. Vakaların %17,5'inde MMSE kesme skorunun altında bulundu. Vakalar arasında aktif intihar düşüncesi olan birey yoktu. Depresyon, ihmal ve istismar yaşlıda intihar düşüncelerinde artışla beraberdi. Yaşlıda bilişsel fonksiyonlarda bozulma depresyonla beraberdi, benzer şekilde yaşlı ihmali de depresyonla ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to obtain data on depression and neglect-abuse among individuals aged 80 and over, to gain insight into suicidal ideation within this age group, and to investigate the interactions between these conditions. Materials and Methods: The research was conducted on 205 volunteers aged 80 and over who applied to the Family Medicine polyclinic of SBU Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.02.2024 and 10.06.2024. Mini Mental State Examination (MMSE), Geriatric Depression Scale (GDS), Beck Scale for Suicide Ideation Scale (BSSI), Elderly Neglect Diagnosis Screening Test (ENDST) and finally Hwalek-Sengstock Elder Abuse Screening Test (HS-EAST) were used. In addition, the volunteers' sociodemographic information, systolic and diastolic blood pressure measurements, and existing chronic diseases were also recorded. Results: Hypertension was present in 87.8% of the cases, Coronary Artery Disease was present in 48.3%, neuropsychiatric disease was present in 26.8%, and Diabetes Mellitus was present in 26.3%. 13.7% of the cases stated that they felt exhausted, depressed or hopeless in the last two weeks, and 37.1% stated that there was a decrease in interest and pleasure in things they had previously done in the previous 2 weeks. The MMSE was kept below the cutoff score in 17.5% of the cases. There was no individual with active suicidal thoughts among the cases. Depression, neglect and abuse were associated with an increase in suicidal thoughts in the elderly. Impairment in cognitive functions was associated with depression in the elderly, and similarly, elderly neglect was also found to be associated with depression.