Çiğ süt üretim işletmesinde enerji yönetim sistemi altyapısının oluşturulması
Establishment of energy management system infrastructure in a raw milk production enterprise
- Tez No: 497503
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, çiğ süt üretim işletmesinde enerji yönetimi sistemi alt yapısının kurulmasıdır. Bu amaçla, işletme için bir enerji politikası oluşturulmuştur ve enerji politikasının yerine getirilmesi için işletmede enerji etüdü yapılmıştır. Yüksek enerji tüketimi problemi için ve uygulanması muhtemel projeler için 8D raporları hazırlanarak ilgili süreçlerin kayıt altına alınması, kontrol edilmesi sağlanmıştır. Çalışma, Tekirdağ ili'nde bulunan modern bir çiğ süt üretimi işletmesinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda, işletmedeki basınçlı hava hattı sistemlerinin uygun boyutlandırıldığı belirlenmiştir. Ancak, sıcak su hatları izolasyonunun deforme olduğu ve enerji verimli elektrik motorları kullanılmadığı tespit edilmiştir. Aydınlatma sisteminde enerji verimli armatürler kullanılmamaktadır. Önerilen verimlilik arttırıcı projelere göre, enerji verimli motorların kullanımı %4,13, aydınlatma armatürlerinin değişimi %50,6, daha verimli chiller kullanımı %38,1, daha verimli ön soğutma eşanjörünün kullanımı %15,7, kompresör emişinin dış ortamdan alınması %2,4 oranında enerji tasarrufu sağlayacaktır. Çalışma sonucunda önerilen tüm projelerin uygulanması durumunda işletmede yıllık 334719 kWh/yıl enerji tasarrufu sağlanacaktır. Anahtar Kelimeler : enerji verimliliği, enerji yönetimi, süt soğutma, süt sağım, enerji etüdü
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish a infrastructure of energy management system in a raw milk production enterprise. For this purpose, an energy policy has been established for enterprise and an energy audit has been conducted to fulfill the energy policy. 8D reports have been prepared both for a high energy consumption problem and projects for possible implementation to the registration and controlled of processes. The study is conducted in a modern raw milk production enterprise in the province of Tekirdağ. As a result of the study, it has been determined that the compressed air line systems in operation are appropriately sized, the insulation of hot water lines is deformed. Energy efficient luminaires are not used in the lighting system. According to proposed efficiency improvement projects, the use of energy efficient motors 4,13%, energy efficient lighting systems 50,6% , more efficient chiller 38,1% , more efficient pre-cooling exchanger 15,7%, external environment for compressor suction 2,4% can achieve efficiency increase. Implementation of all proposed projects in the result of the study will provide 334719 kWh/year energy saving. Key Words : energy efficiency, energy management, milk cooling, milk harvesting