Ankara ili Gölbaşı ilçesinde süt sığırcılığı yapan işletmelerin yapısal durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the structural situation of dairy cattle breeding enterprises in Gölbaşı district of Ankara province
- Tez No: 951885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özelliklerinin ve sorunlarının ortaya konulması amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Metot: Çalışmanın ana materyalini Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde süt sığırcılığı yapan 114 işletmeciden anket yoluyla toplanan veriler oluşturmaktadır. Bulgular: İşletme sahiplerinin %44.74'lük oranda 3-4 kişilik hanelerde yaşadıkları, büyük bölümünün erkek ve orta yaş üzeri olduğu tespit edilmiştir. İşletme temsilcilerinin %44.74'ü ilkokul mezunu ve okuryazar, %11.40'ı ortaokul, %29.82'si lise, %14.04'ü ise yüksekokul veya üniversite mezunudur. Yetiştiricilerin %68.42'sinin bu faaliyeti temel geçim kaynağı olarak yürüttükleri ve %39.47'sinin bu sektörde en az 20 yıldır faaliyet gösterdikleri tespit edilmiştir. İlçedeki süt sığırcılığı sektöründe en büyük problemin yüksek yem hammaddeleri ve yem fiyatları olduğu saptanmıştır. Yetiştiricilerin %64.91'inin kendi arazisinde faaliyet gösterdiği, %25.44'ünün kiralık arazi kullandığı ve %9.65'inin ise araziye sahip olmadan üretim yaptığı belirlenmiştir. İlçede %48.25'lik kesimin melez ırk hayvanlarla çalıştığı ve %42.11 oranındaki yetiştiricinin kendi damızlık hayvanlarını ürettiği tespit edilmiştir. Bölgede %62.28 oranında kapalı ahır sisteminin kullanıldığı görülmüştür. Katılımcıların %66.67'si işletmesinde buzağıhane olduğunu beyan etmiştir. İşletmelerin %36.84'ünün hayvan başına günlük 21-30 litre arasında süt elde ettiği ve %64.91'inin sadece çiğ süt satışı yaptığı belirlenmiştir. Kaba yemi üretenlerin ve satın alanların oranları sırasıyla %66.67 ve %33.33 olarak hesaplanmıştır. Bu oranların kesif yem için ise %20.18 ve %79.82 olduğu tespit edilmiştir. İlçede suni tohumlamanın yaygın olarak kullanıldığı saptanmıştır. Barınak temizliğinde yetiştiricilerin önemli bir kısmının makine destekli sistemlerden yararlandığı ve gübre yönetiminde en yaygın uygulamanın tarlada kullanma yöntemi olduğu belirlenmiştir. İlçedeki süt sığırcılığı işletmelerinde kayıt tutma ve aşı uygulamalarının büyük ölçüde yaygınlaştığı tespit edilmiştir. Sonuç: Gölbaşı süt sığırcılığı yetiştiricilerinin büyük bir kısmının yerli-kültür melezi sığırlarla üretim yapmaya çalıştığı ve Türkiye'deki tipik küçük ölçekli aile işletmeleriyle benzer sorunlar yaşadığı ortaya koyulmuştur. Bölgenin süt sığırcılığını sürdürülebilir bir üretim modeli haline getirmek için geleneksel üretimden sıyrılması ve tespit edilen güncel sorunlara yönelik çözüm önerilerinin oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to reveal the structural characteristics and problems of dairy cattle farms in Gölbaşı district of Ankara. Material and Method: The main material of the study consists of data collected through a survey from 114 dairy farmers in the Gölbaşı district of Ankara. Results: It was determined that 44.74% of business owners live in households of 3-4 people, and the majority of them are male and middle-aged. Business owners' education levels were: 44.74% primary school/literate, 11.40% secondary, 29.82% high school, and 14.04% college/university graduates. It was determined that 68.42% of the growers carry out this activity as their main source of income and 39.47% of them have been operating in this sector for at least 20 years. It has been determined that the biggest problem in the dairy cattle sector in the district is the high feed raw materials and feed prices. It was determined that 64.91% of the growers were operating on their own land, 25.44% were using rented land and 9.65% were producing without owning land. It was determined that 48.25% of the farmers in the district work with cross-breed animals and 42.11% of the farmers produce their own breeding animals. It was observed that 62.28% of the region used the closed barn system. The rate of participants who have a calf household in their farm is 66.67%. It was determined that 36.84% of the enterprises produced 21-30 liters of milk per animal per day and 64.91% sold only raw milk. The rates of those producing and purchasing roughage were calculated as 66.67% and 33.33%, respectively. These rates were determined to be 20.18% and 79.82% for concentrated feed. It has been determined that artificial insemination is widely used in the district. It has been determined that a significant portion of growers use machine-assisted systems in barn cleaning and the most common application in manure management is the field use method. It has been determined that record keeping and vaccination practices have become widespread in dairy cattle farms in the district. Conclusion: It has been revealed that the majority of Gölbaşı dairy cattle breeders are trying to produce with local-cultured crossbred cattle and are experiencing similar problems to typical small-scale family farms in Turkey. In order to ensure sustainable dairy farming in the region, it is necessary to break away from traditional production and develop solution proposals for the current problems identified.