Orta Anadolu Bölgesi diatomid topraklarinin, börülce tohum böceği, callasobruchus maculatus (f.) (coleoptera: chrysomelidae: Bruchninae)'a karşı insektisidal etkinliği
Insecticidal effect of central anatolian region diatomaceousearths against cowpea weevil (callasobruchus maculatus) (f.) (coleoptera: chrysomelidae: bruchninae)
  1. Tez No: 497506
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin çeşitli noktalarından elde edilmiş olan 7 farklı yerel diatom toprağı: BGN-1, BHN-1, AG2N-1, AC2N-1, CB2N-1, CCN-1, FB2N-1 ile Silicosec® (Biofa AG-Almanya) ve Desect® (Ep Naturals- Amerika) ticari diatom preparatları, 100, 300, 500, 1000 ve 1500 ppm konsantrasyonlarda nohut üzerinde test edilerek, depolanmış nohutun önemli zararlısı Callasobruchus maculatus (F.) (Coleoptera: Chrysomelidae: Bruchninae) erginlerine karşı insektisidal etkinliği belirlenmiştir. 1, 3, 5 ve 7.gün sonunda, diatom uygulanan erginlerin ölüm oranları ve 42 gün sonunda, yeni nesil ergin (F1) sayıları tespit edilmiştir. Uygulamalar laboratuvar koşullarında 25±1oC sıcaklık, % 55±5 nispi nem ve karanlık ortamda sürdürülmüştür. Nohutta 1500 ppm konsantrasyon uygulamalarında 1. gün sonunda C.maculatus erginleri üzerinde % 75 ölüm gerçekleştiren CCN-1, % 59 ölüm gerçekleştiren AG2N-1 ve % 58 ölüm gerçekleştiren BHN-1 kodlu yerel diatom toprakları kısa sürede en fazla etkiye sahip diatomlar olarak belirlenmiştir. AG2N-1, BHN-1 ve CCN-1 kodlu diatom toprakları ele alınan yüksek konsantrasyonlarda (1000, 1500 ppm), tüm uygulama sürelerinde yüksek toksisite göstermiş olup istatistiksel olarak benzer bulunmuştur. Silicosec®,Desect®,BGN-1,AC2N-1,CB2N-1 diatomlarına 7 gün süreyle 1500 ppm konsantrasyonlarda maruz bırakılan C.maculatus erginlerinin ölüm oranları %98-100 olarak belirlenmiş ve uygulanan diatomlar arasında benzer yüksek insektisidal etki saptanmıştır. FB2N-1 kodlu diatom toprağı hariç diğer bütün diatom topraklarına 7 gün boyunca 1500 ppm konsantrasyonlarda maruz kalan C.maculatus erginlerinin ölüm oranları % 100 olarak bulunmuştur. AC2N-1 kodlu diatom toprağı 1. gün, 3. gün ve 5. gün uygulamalarında diğer diatom topraklarına kıyasla C.maculatus erginleri üzerinde genel olarak düşük etki göstermiş ancak 7 gün uygulama süresi sonunda1500 ppm konsantrasyonda % 100 ölüm oranına ulaşmıştır.Yeni nesil ergin (F1) çıkışı CCN-1, BHN-1, AG2N-1 ve CB2N-1 kodlu diatom toprakları uygulanan nohutlarda büyük oranda (%97-99) baskı altına alınmıştır. Genel olarak yüksek konsantrasyonlarda az sayıda ergin çıkışı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, özellikle ilk 3 günde yüksek etki gösteren CCN-1, AG2N-1, ve BHN-1 Türk diatom topraklarının Silicosec® ve Desect® ticari preparatları ile kıyaslandığında yüksek insektisidal etkiye sahip olduğu gözlemlenmiş ve depolanmış nohut zararlı yönetiminde kullanılabilme potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, insecticidal efficacy of seven different local diatomaceous earths (DE) obtained from different deposits in Turkey together with two commercial DEs, Silicosec® (Biofa AG- Germany) and Desect® (Ep Naturals- America) against Callosobruchus maculatus (F.) (Coleoptera: Chrysomelidae: Bruchninae) an important pest of stored chickpea at five different concentrations (100, 300, 500, 1000 and 1500 ppm). Mortality of the adults was assessed after 1, 3, 5 and 7 days of exposure, and consequently progeny (F1) production on treated chickpeas was recorded 42 days later. The tests were carried out under laboratory conditions at 25±1 oC, 55±5 % R.H. in a dark place. Most effective DEs in 1 days of exposure were CCN-1, AG2N-1 and BHN-1 causing 75%, 59%, 58% mortalities respectively at 1500 ppm concentration. AG2N-1, BHN-1 and CCN-1 showed high efficacy in all exposure times and were statistically similar. Silicosec®, Desect®, BGN-1, AC2N-1, were applied at 1500 ppm concentration C.maculatus mortalities were 98-100% after 7 days of exposure, showing similar high insecticidal efficacy. Except FB2N-1 all DEs killed 100% of adults at 1500 ppm concentration after 7 days of exposure. After 1, 3, 5 days of exposure, AC2N-1 showed low effect comparing to the other DEs. Howewer its effect reached to 100% mortality after 7 days. The progeny (F1) production was 97-99 % substantially prevented by CCN-1, BHN-1, AG2N-1 and CB2N-1. Generally increasing concentration lowered the progeny production. In conclusion, this study indicated that the Turkish DEs with high efficacy in 3 days of exposure, CCN-1, AG2N-1 and BHN-1, had high insecticidal activitiy in comparison with commercial DEs Silicosec® and Desect®. These local DEs to be used in the management of pests of stored chickpea.