Penetran keratoplasti sonrası göz içi basıncı yüksekliği insidansı ve risk faktörlerinin incelenmesi
Evaluati̇on of incidence and risk factors of elevatedintraocular pressure after penetrati̇ng keratoplasty
- Tez No: 497507
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRKAN KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
7 Amaç: Penetran keratoplasti (PKP) sonrası gelişen göz içi basıncı (GİB) yüksekliği sıklığının ve risk faktörlerinin incelenmesi. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Temmuz 2013- Mart 2016 tarihleri arasında, PKP yapılan 91 olgunun 93 gözü geriye dönük olarak değerlendirmeye alındı. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, görme keskinlikleri, GİB , PKP endikasyonları, ameliyat öncesi glokom varlığı, lens durumları, korneal vaskülarizasyon durumları, travma öyküleri, PKP'ye ek cerrahi girişimleri, göz içi lens (GİL) yerleşim durumları, trepan çapları, sütür teknikleri, glokom kontrolü için yapılan tedavileri, postoperatif verilen tedavileri, greft durumları ve takip süreleri gibi parametreler değerlendirildi. Görme keskinlikleri belirlendi. Ön segment ve fundus muayeneleri yarıklı lamba biyomikroskop ile yapıldı. Ameliyattan önce ve sonra takiplerinde GİB'i hava üflemeli tonometri ile ölçüldü. Takiplerde GİB'i kontrol altına alınamayan, medikal veya cerrahi olarak göz içi basıncı yüksekliği tedavisine ihtiyaç duyan, ameliyat sonrası 21 mm Hg ve üzeri GİB olan olgular, PKP sonrası göz içi basıncı yüksekliği olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To identify the incidence and risk factors associated with the development of elevated intraocular pressure (IOP) after penetrating keratoplasty (PKP). Methods: 93 eyes of 91 patients who underwent penetrating keratoplasty from July 2013- March 2016 at the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty were included in this study and datas were retreived from patient files retrospectively. Age, gender, snellen visual acuity, IOP measured by air tonometry, PKP indications, preoperative glaucoma presence, lens status, corneal vascularization, trauma history, additional surgical intervention for PKP, intraocular lens (IOL) placement, trepan diameters, suture technique, treatment for control the IOP, postoperative therapy, graft status and follow-up period were recorded. Visual acuities, anterior and posterior segment examinations performed with a slit lamp biomicroscope and IOP measured by air tonometry before and after surgery were evaluated. Patients with postoperative IOP more than 21 mm Hg or patients who had medical or surgical glaucoma treatment because of uncontrolled IOP were accepted as postoperative elevated intraocular pressure .