Kat karşılığı inşaat işlerinde inşaat maliyetinin tespitine yönelik bir uygulama
An application of the determining the construction costs oriented flat for land works
- Tez No: 497539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de konut ihtiyacının sağlanmasında özel inşaat işletmeleri önemli bir işlev görmektedir. Bu işletmeler konut inşaatlarında arsa temin yöntemi olarak sıklıkla kat karşılığı inşaat yöntemini kullanmaktadır. Bu sebeple kat karşılığı inşaat faaliyetleri Türkiye'de olduğu gibi Rize'de de önemli bir yere sahiptir. Özellikle uygun arsaların darlığı Rize'de arsa maliyetlerini artırmakta ve kat karşılığı inşaat faaliyetlerini daha da önemli hale getirmektedir. Fakat bu faaliyetlerin Türkiye Muhasebe Standartları 11. maddedeki inşaat sözleşmeleri standardı kapsamında yer almaması bu alanda uygulama birliğinin sağlanamamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple kat karşılığı inşaat faaliyetlerinde standart bir faaliyet sürecinin yürütülmesi ve maliyetlerin tespiti güçleşmektedir. Günümüzde işletmelerin faaliyet sonuçlarını ve maliyetlerini doğru tespit edebilmeleri artan rekabet koşullarına bağlı olarak önem kazanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada kat karşılığı inşaat faaliyetlerinde faaliyet sürecini ve sonuçlarını ortaya koyan bir örnek uygulama yapılmıştır. Ayrıca kat karşılığı inşaat faaliyetlerinde maliyetlerin belirlenmesine yönelik sorunların tespiti için mülakat çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında, elde edilen veriler doğrultusunda uygulamada karşılaşılan güçlükler ortaya konmuş ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Private construction companies have an important function to provide housing needs in Turkey. These companies frequently use flat-for-land model as a method of providing land in housing constructions. Therefore, flat-for-land model activities have an important place in Rize as well as Turkey. Especially, lack of suitable land, which increases the cost of land makes flat-for-land model even more important in Rize. However, these activities which are not taken part under construction contract standard in Turkey Accounting Standards, article 11 (TMS-11) cause not to provide application unity. For this reason, execution of a standard activity period and determination of cost become difficult in flat-for-land activities. At the present day, to accurately detect activity results and costs of businesses became important due to increasing competition conditions. In this study, a sample application has been made which put forth activity process and results in flat-for-land activities. Furthermore, an interview work to detection of problems for the determination of costs in flat-for-land activities has been done. In the scope of study, difficulties in practice in the direction of the obtained data have been put forth and accordingly various suggestions has presented.