Gürültüye bağlı işitme kayıplarında distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DP-OAE) ve servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (C-VEMP) yanıtları
Distortion product otoacoustic emission (DP-OAE) and cervical vestibular evoked myogenic potential (C-VEMP) responses in noise-induced hearing loss
- Tez No: 497576
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gürültünün işitme ve denge sistemi üzerinde etkileri bulunmaktadır. Gürültüye maruziyet nedeniyle kokleada ve anatomik olarak yakın olan sakkül organında hasar oluşmaktadır. DP-OAE, kokleanın monitörizasyonunda ve iç kulak fonksiyonunu değerlendirmede kullanılan objektif bir testtir. Vestibüler sistemde yer alan sakkül organı ve inferior vestibüler sinirin fonksiyonunu değerlendirmede c-VEMP testi kullanılmaktadır. c-VEMP testi ile sakkülokolik reflekste etkilenme veya fonksiyon kaybı olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu çalışmada uzun süre gürültülü ortamda çalışan işçilerde koklear fonksiyonu ve sakkülokolik refleksin araştırılması amaçlandı. Gürültüye bağlı işitme kayıplı 30 işçi ile normal işiten 30 sağlıklı bireyin DP-OAE ve c-VEMP sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
There is a effect of noise on the hearing and vestibular system. Exposure to noise causes damage to the cochlea and also the saccule which is anatomically close to cochlea. DP–OAE is an objective test used for evaluating the cochlea and inner ear function. The c-VEMP test is used to assess the function of the saccule and the inferior vestibular nerve which are located in the vestibular system. c-VEMP test allows to evaluate whether there is deterioration or loss of function in sacculo-collic reflex. In this study, we aimed to investigate cochlear function and sacculo-collic reflex in the workers who have been working in noisy environment for a long time. The results of DP-OAE and c-VEMP were compared between 30 workers with noise induced hearing loss and 30 healthy subjects with normal hearing.