Gürültüye bağlı işitme kaybında Kore Kırmızı Ginseng (KRG)'in etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of Korean Red Ginseng on noise-induced hearing loss
  1. Tez No: 408510
  2. Yazar: SERPİL MUNGAN DURANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Gürültüye bağlı işitme kayıpları günümüzde en sık karşılaşılan işitme kayıpları arasındadır. Kalıcı niteliğe dönüşmüş kayıplarda, başarılı olduğu kabul edilen bir tedavi yöntemi henüz tanımlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı, sıçan modelinde gürültüye bağlı işitme kaybına karşı Kore Kırmızı Ginseng (KRG)'in koruyucu etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 28 wistar cinsi sıçan dâhil edildi ve sıçanlar 4 farklı gruba ayrıldı. Kontrol serum fizyolojik (SF) (n=7) grubu; herhangi bir tedavi ve gürültü almayan sadece SF (200mg/kg/gün) verilen grup, kontrol KRG grubu (n=7); gürültü almayan 10 gün boyunca KRG (200 mg/kg/gün) verilen grup. Deney SF grubu (n=7); gürültüye maruz kalan ve SF (200 mg/kg/gün) uygulanan grup. Deney KRG grubu (n=7); KRG (200 mg/kg/gün) uygulanan ve gürültüye maruz kalan grup. Deney SF ve Deney KRG grubundaki 14 sıçan, 120 dB SPL şiddetinde, 4 kHz oktav bantta 5 saat gürültüye maruz kaldı. İşitme düzeyleri 4, 8, 12, 16, 32 kHz'de yüksek frekans işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri (YFİUBP) ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testi ile değerlendirildi. YFİUBP testleri gürültü sonrasında 1, 7 ve 10. günlerde gerçekleştirildi. Son YFİUBP ve DPOAE testi sonrasında, 10. günde tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrasında koklea ve spiral ganglion hücreleri ışık mikroskobunda hematoksilen-eozin ve TUNEL boyama yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: YFİUBP ve histolojik sonuçlar deney KRG grubunda, deney serum fizyolojik grubuna kıyasla daha iyi işitme eşikleri ve daha az hücre hasarı sonuçları olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Noise-induced hearing loss is one of most common hearing loss nowadays. There is no treatment method considered to be successful on the hearing loss that has become a permanent nature. The purpose of this study is to evaluate the protective effect of Korean Red Ginseng (KRG) against noise induced hearing loss in a rat animal model. Material and Method: 28 Wistar rats included the study and rats were divided into four different groups. Control serum physiological (SF) (n=7) group was the one which was not taking any treatment, not exposed to noise but given SF (200 mg/kg/day). Control KRG (n=7) group was the one which is not exposed to noise and given KRG (200mg/kg/day) for 10 days. Experimental SF (n=7) group was the one which was exposed to noise and administered SF (200 mg/kg/day). Experimental KRG group (n=7) was administered KRG (200 mg/kg/day) and exposed to noise. 14 rats that were belonged to Experimental SF and Experimental KRG group were exposed to noise at 120 dB SPL and 4 kHz octave band for 5 hours. The hearing status of all animals were evaluated by distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) and high frequency auditory brainstem responses (HFABR) at 4, 8, 12, 16 and 32 kHz octave frequencies. HFABR and DPOAE tests we re performed after noise on 1, 7 and 10 days. All animals were sacrificed on day 10th, after last HFABR and DPOAE tests were performed. After sacrification cochlea and spiral ganglion cells were evaluated with hematoxylin-eosin and TUNEL staining by light microscopy. Results: HFABR and histological results demonstrate that experimental KRG group showed better hearing thresholds and reduced cell damage compared with the control group after noise exposure.